درحال بارگذاری

گروه: اجتماعی / حوزه حقوقی و قضایی/ایران شناسه: ۶۸۰۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۰ : ۱۱ بازدید: ۲۵۵دیدگاه: ۰

معاون راهبردی قوه قضاییه

رسیدگی به ۲۰۰ هزار پرونده مانده معوقه در دوران تحول قضایی

رسیدگی به ۲۰۰ هزار پرونده مانده معوقه در دوران تحول قضایی معاون راهبردی قوه قضاییه از رسیدگی به ۲۰۰ هزار پرونده مانده معوقه در دوران تحول قضایی خبر داد و گفت: نرخ شاخص رسیدگی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۵ رشد قابل توجهی داشت.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي «نيک رو» به نقل از میزان، «سید محمد صاحبکار» معاون راهبردی قوه قضاییه در همایش سراسری قوه قضاییه با ارائه گزارشی از عملکرد سال ۹۹ دستگاه قضا در زمینه انجام ماموریت‌هایی که در سند تحول قضایی ذکر شده است، گفت: در سال گذشته در زمینه رسیدگی به پرونده‌ها و تظلمات، بیش از ۱۹ میلیون پرونده به واحد‌های قضایی وارد شد که رشد ۵ و نیم درصدی نسبت به سال ۹۸ داشت.

معاون راهبردی دستگاه قضا با بیان اینکه در سال ۹۵ ورودی هر شعبه دادگستری ۱۰۱ پرونده بود که این عدد در سال ۹۹ به ۱۲۰ پرونده رسید، عنوان کرد: با این وجود، نرخ شاخص رسیدگی در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۵ رشد قابل توجهی داشت.

صاحبکار با اشاره به کاهش حدود ۱۲ درصدی مانده پرونده‌ها در دوران تحول قضایی نسبت به سال ۹۵ گفت: در دوره تحول قضایی نه تنها رشد افزایشی «مانده پرونده» وجود نداشت، بلکه روند کاهشی آن آغاز شد.

وی در خصوص شاخص پرونده‌های مانده معوقه دستگاه قضایی نیز گفت: پرونده‌های مانده معوقه در سال ۹۹ کاهش ۱۱ درصدی نسبت به سال ۹۸ داشت. مجموعا حدود ۲۰۰ هزار پرونده مانده معوقه در دوران تحول قضایی مورد رسیدگی قرار گرفته است.

معاون راهبردی دستگاه قضا با اشاره به ماموریت قوه قضاییه در حوزه احیاء حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع گفت: دیدار با اقلیت‌ها، برگزاری جلسات هم‌اندیشی با اقشار مختلف به ویژه بانوان و برپایی کارگاه‌های حقوق شهروندی، از جمله اقدامات صورت گرفته در این حوزه محسوب می‌شود.

صاحبکار با اشاره صدور دستورالعمل جدید اقتصاد مقاومتی در سال ۹۹ از سوی قوه قضاییه گفت: طبق آمار‌های موجود، حمایت قضایی از  واحد‌های صنعتی و تولیدی طی دو سال گذشته، موجب جلوگیری از بیکاری بیش از ۲۵ هزار نفر شده است.

وی همچنین بازرسی‌های صورت گرفته از سوی سازمان بازرسی کل کشور را طی دو سال گذشته «بازرسی‌های مسئله محور» توصیف کرد و گفت: بیش از ۷ هزار و ۶۰۰ بازرسی مسئله محور در سال ۹۹ رشد قابل توجهی نسبت به دوره‌های گذشته داشته است.

معاون راهبردی قوه قضاییه در زمینه ماموریت دستگاه قضا در حوزه پیشگیری از وقوع جرم گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مربیان و کارکنان، زوجین، اطفال و نوجوانان و همچنین ایجاد مراکز مهر خانواده، برخی از اقدامات مهم صورت گرفته در حوزه پیشگیری از وقوع جرم در سال ۹۹ بود.

صاحبکار همچنین به ماموریت اصلاح مجرمین که بر عهده قوه قضاییه است پرداخت و با اشاره به آزادی بیش از ۲۰ هزار زندانی در نتیجه اجرای طرح پایش و غربالگری زندانیان گفت: مرخصی زندانیان در سال ۹۹ افزایش ۱۶ درصدی نسبت به سال ۹۸ داشت.

وی با اشاره به آمار ۵۴ درصدی اشتغال زندانیان در انتهای سال ۹۹ عنوان کرد: طبق هدفگذاری صورت گرفته، این آمار باید در انتهای سال ۱۴۰۰ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کند.

معاون راهبردی قوه قضاییه از آزادی بیش از ۳ هزار و ۱۰۰ زندانی با کمک‌های مردمی در سال ۹۹ خبر داد و گفت: در نتیجه انجام دادرسی‌های الکترونیک، تعداد اعزام و بدرقه زندانیان در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ حدود ۴۶ درصد کاهش پیدا کرد.

صاحبکار با اشاره به ماموریت دستگاه قضا در حوزه حمایت از حقوق مالکیت گفت: در سال ۹۹ بیش از ۱۷ میلیون سند رسمی صادر شد که رشد ۷ درصدی نسبت به سال ۹۸ داشت.

معاون راهبردی قوه قضاییه همچنین ابراز امیدواری کرد که طرح الزام ثبت معاملات اموال غیرمنقول در سال ۱۴۰۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/680کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور