درحال بارگذاری

گروه: سیاست/ایران شناسه: ۹۴۲۰۰۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۳۳ : ۱۱ بازدید: ۶۵۱۶دیدگاه: ۰

رسانه‌ها و خبرنگاران مستقل آزاده؛ بلای جان صهیونیزم بین‌المللی

رسانه‌ها و خبرنگاران مستقل آزاده؛ بلای جان صهیونیزم بین‌المللی کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، روز یکشنبه دفتر الجزیره در اراضی اشغالی اسرائیل را تا زمانی که جنگ در غزه ادامه دارد، به بهانه اینکه شبکه تلویزیونی قطری امنیت رژیم صهیونیستی را «تهدید» می‌کند، تعطیل کرد. شبکه تلویزیونی الجزیره این اقدام را

پايگاه خبري تحليلي «نيک رو»، کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، روز یکشنبه دفتر الجزیره در اراضی اشغالی اسرائیل را تا زمانی که جنگ در غزه ادامه دارد، به بهانه اینکه شبکه تلویزیونی قطری امنیت رژیم صهیونیستی را «تهدید» می‌کند، تعطیل کرد.

شبکه تلویزیونی الجزیره این اقدام را "اقدامی جنایتکارانه" خواند و این اتهام را که این شبکه امنیت اسرائیل را تهدید می‌کند رد نموده و آن را "دروغی خطرناک و مضحک" خواند که خبرنگاران خود را در معرض خطر قرار می‌دهد.

مدیرشبکه تلویزیونی الجزیره گفت که این حق را برای خود محفوظ می داند که «هر اقدام قانونی را در این زمینه بر علیه رژیم صهیونیستی دنبال و پیگیری کند».

به دنبال این تصمیم، ارائه دهندگان تلویزیون کابلی و ماهواره‌ای اسرائیل پخش شبکه الجزیره را متوقف کردند. وزارت ارتباطات رژیم صهیونیستی گفت که یورش پلیس به این ایستگاه جریان دارد.

لازم به ذکر است این شبکه که در طول جنگ به طور شبانه‌روزی گزارش می‌داد، توسط دولت قطر تأمین مالی می‌شود و از عملیات نظامی رژیم اشغالگرقدس در غزه نیز انتقاد می‌کند.

نتانیاهو نخست وزیرجانی رژیم کودک کش اسرائیل؛ پس ازرأی گیری کابینه در شبکه‌های اجتماعی نوشت: کانال تحریک کننده الجزیره در اسرائیل بسته خواهد شد.

در بیانیه رژیم سفاک صهیونیستی آمده است که وزیر ارتباطات اسرائیل دستورات «فوراً اقدام» را امضا کرده است، اما حداقل یکی از قانونگذارانی که از بسته شدن آن حمایت کرده است، گفت که الجزیره همچنان می‌تواند در دادگاه مانع از آن شود.

در این بیانیه آمده است که این اقدام شامل بستن دفاتر الجزیره در اسرائیل، مصادره تجهیزات پخش، قطع کانال از شرکت های کابلی و ماهواره ای و مسدود کردن وب سایت های آن می شود. هیچ اظهارنظر رسمی از سوی دولت قطر در خصوص این اقدام رژیم صهیونیستی ابراز نشده است!

شبکه تلویزیونی الجزیره پیش از این گفته بود اسرائیل تلاش های خود را برای محدود کردن فعالیت های این شبکه «تشدید» کرده و همچنین در بیانیه‌ای که در اوایل آوریل منتشر نموده گفته اند که «این بخشی از یک سری حملات سیستماتیک اسرائیل برای خاموش کردن صدای شبکه تلویزیونی  الجزیره است».

در این بیانیه آمده است که مقامات اسرائیلی عمداً تعدادی از روزنامه نگاران خود از جمله سامر ابودقا و حمزه الدهدوح را که هر دو در جریان درگیری در غزه کشته شدند، هدف قرار داده و به قتل رسانده اند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز از بسته شدن آن شبکه تلویزیونی انتقاد کرده و دریادداشتی که در X  منتشر نموده است می گوید: «ما از تصمیم کابینه مبنی بر بستن شبکه الجزیره در اسرائیل متأسفیم. یک رسانه آزاد و مستقل برای تضمین شفافیت و پاسخگویی ضروری است. اکنون، با توجه به محدودیت‌های شدید برای گزارش‌دهی از غزه، که مغایر با آزادی بیان و حقوق اساسی بشر است؛  ما از رژیم صهیونیستی می خواهیم که این گونه ممنوعیت ها و محدویت ها را لغو نماید.»[1]

رژیم اشغالگر صهیونیستی همیشه تلاش دارد اخبار مربوط به مسائل حساس خود را از جمله جنگ،  محرمانه تلقی نماید و اجازه انتشارآن ها را ندهد و این موضوع خصوصا در جنگ 7 ماه اخیر این رژیم سفاک با مردم مظلوم         بی دفاع غزه کاملا هویدا و عریان بود که نمونه عینی آن را می توان در ابلاغیه رژیم جعلی نامشروع اسرائیل به رسانه‌ها برای سانسور اخبار جنگ درسوم دی ماه سال گذشته مشاهده نمود که اتفاقا این خبر مهم را نیز شبکه «الجزیره» افشا و فاش کرد؛ سازمان نظارت نظامی رژیم صهیونیستی[2] در دستورالعملی به رسانه‌های اسرائیلی ابلاغ کرده است که اجازه پرداختن به ۸ مسئله بدون کسب مجوز در شرایط جنگی را ندارند.

 این سازمان در این دستورالعمل به تمام رسانه‌های اسرائیلی ابلاغ کرده هیچ گونه اطلاعاتی درباره اسرا، وضعیت جسمانی آن‌ها یا مواضع تل‌آویو در خصوص مذاکرات آزادی اسرا منتشر نکنند.

سازمان نظارت نظامی همچنین از رسانه‌ها خواسته از عملیات‌های نظامی، اطلاعاتی و حملات موشکی به مواضع حساس در اراضی اشغالی فلسطین جزئیاتی علنی نکنند.

رسانه‌های اسرائیلی همچنین اجازه انتشار اطلاعات درباره بازدید مقامات نظامی ارشد از میادین جنگ و اجازه انتشار اخبار درباره سازمان‌های تسلیحاتی و تجهیزاتی که ارتش اسرائیل از آن‌ها استفاده می‌کند، ندارند.

در این دستورالعمل همچنین به شبکه‌های اسرائیلی اجازه انتشار اخبار درباره نشست‌های کابینه داده نشده مگر در صورتی که پخش این گزارش از قبل مورد تأیید سازمان نظارت نظامی قرار گیرد.

رسانه‌های اسرائیلی آمار تلفات ارتش رژیم صهیونیستی را بعد از تأیید سازمان نظارت نظامی و در ذیل بند «اجازه انتشار داده شد» منتشر می‌کنند.

گروه‌‌های مقاومت فلسطین تاکنون در بیانیه‌های متعدد تأکید کرده‌اند که ارتش اسرائیل آمار واقعی تلفات خود را در نبرد زمینی در نوار غزه اعلام نمی‌کند.[3]

در هرحال دولت نژادپرست افراطی جنگ طلب تل‌آويو هرچه تلاش نمود تا اخبار جنایت هایش درطول بیش از 7 ماه جنگ خود با مردم غزه و برخی نواحی فلسطین اشغالی چون رفح و خان یونس و... منتشر نشود تا جهان را تکان دهد موفق به این امر نگردید واین شکست خفت بار رسانه ای رژیم صهیونیستی، محصول کشته شدن بیش از 70 خبرنگار صادق و مستقل و شجاعي هست که با نثار خون خود افشاگرخباثت ها، قتل و کشتارهای خونین صهیونیزم بین المللی شدند تا دنیا نسبت به نامشروع بودن این رژیم کثیف منحط نسل کش آگاه تر، بیدارتر، هشیارترو... گردد.

باید اذعان داشت هرجا ارتباطات و توسعه روزافزون رسانه‌ ای حضوری محکم دارد گویی مردم در صحنه حضور دارند و در میانه میدان هستند؛ و از دیگر سو ستمگران و مستبدان و اشغالگران و متجاوزان، نگران و پریشان هستند تا رازهای پشت پرده آنان افشا نشود و نقاب از چهره کریه المنظرشان کنار زده نشود تا امنیت خود را ازدست بدهند.

بیداری امروز مردم جهان و افکار عمومی دنیا و خروش دانشجویان و اساتید در سرتا سر گیتی که به حمایت از مردم غزه در برابر رژیم جعلی غاصب کودک کش نژاد پرست صهیونیستی بپا خاسته اند؛ محصول همین رسانه‌های مستقلی هستند که به اعتراف صاحب نظران و تحلیل گران منصف، با تمام توان پا به ميدان گذاشتند و عرصه را بر قصابان غاصب پلشت تنگ كردند و جنگ رواني دولت جعلی نامشروع اسراييل و حاميان آمریکایی و اروپایی را مغلوبه ساختند كه تاكنون سابقه نداشته است.

 این رسانه های مستقل و خبرنگارانی که در طول این 7 ماه از شرافت کاری خود و از جان و آبروی خود مایه گذاشته اند تا دنيا را با واقعيت اين جنگ آشنا سازند و چهره زشت صهیونیزم جهانی را به مردم نشان دهند، شایسته ستایش و تقدیر هستند و باید سرتعظيم به ایشان فرود آورد و ياد و راه‌شان را گرامي داشت چرا که آنان توانستند با اراده وصف ناپذیر خود و با رشادت و شجاعت کم نظیر خود، لابي‌هاي سياسي اسراييل را که نوعا خوب و قوی عمل می نمایند افشا و با چالش های جدی مواجه سازند تا آنها مدت ها در درون خود به دنبال علل ناکامی خویش باشند.     

خوبست به این نکته مهم نیز اشاره شود که اگر رسانه ها و خبرنگاران مستقل نبودند شاید امروز رژیم صهیونیستی با ازبين بردن حماس و بدتر از آن انتقال اهالي غزه، همه چیز را تمام کرده بود و لذا امروز اگر حماس سربلند است و غزه در میان آتش و خون و خانه های ویران شده خود با عزت و شرف ایستادکی کرده است، قطعا این مهم به نقش بزرگ و بی بدیل رسانه ها و خبرنگاران مستقل بازمی گردد که توانستند افشاگر نیت پلید صهیونیزم و قدرت های جهانی حامی آن باشند و نگذارند ملتی را در سکوت خبری قربانی نمایند.

صریح بگویم با وجود امپریالیسم خبری،این رسانه ها وخبرنگاران مستقل با شرف حرفه ای بودندکه توانستند مانع ازاجرای برنامه های از پیش تعیین شده صهیونیزم جهانی در قتل عام و محو کردن ملتی مظلوم و بی دفاع گردند. و باید اذعان داشت نتانیاهو این قصاب جانی، بدون هیچ دستاوردی با خفت، شکست سنگینی را متحمل گردید تا بداند سانسور خبری و کشتن خبرنگاران هم نمی تواند او را پیروز میدان جنگ غزه نماید و همچنان باید شکست خورده جنگ روایت ها باشد و با کابوس غزه، دوران حیات سیاسی خود را که چندان هم پایدار نخواهدبود تمام کند و در انتظار محاکمه خودش به عنوان جنایتکار جنگی  در محاکم بین المللی باشدکه آن روز دور نیست و مسلما کام مردم فلسطین و مردم آزاده دنیا شیرین خواهد شد.         

جان کلام این که؛ رسانه ها و خبرنگاران مستقل آزاده؛ بلای جان صهیونیزم بین المللی شده و گریبانش را گرفته اند.

 

دکتر اسدالله افشار

 

پی‌نوشت:

1- Israel Shuts Down Al Jazeera’s Operations.  Kayhan .ir. Translator: Asadollah Afshar. Publish Date : Monday 06 May 2024

[2] - سازمان نظارت نظامی اسرائیل یک واحد نظامی وابسته به سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی موسوم به (آمان) است که ریاست آن را یک افسر که «ناظر نظامی» نامیده می‌شود، برعهده دارد. این سازمان وظیفه دارد از انتشار اخباری که امنیت رژیم صهیونیستی را خدشه دار می‌کند، جلوگیری کند.

[3] - ابلاغیه اسرائیل به رسانه‌ها برای سانسور اخبار جنگ. جوان آنلاین: یکشنبه ۰۳ دی ماه ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۹- کد خبر: 1205904

دکتر اسدالله افشار

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/94200کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکورفروشگاه طبیب