درحال بارگذاری

گروه: سیاست/ایران شناسه: ۳۹۵۴۴۱۷ دی ۱۴۰۰ - ۳۶ : ۱۳ بازدید: ۲۰۳دیدگاه: ۰ دور باطل در مجلس شورای اسلامی! دور باطل در مجلس شورای اسلامی! تحقیق و تفحص از اختیارات مجلس به‌منظور اصلاح امور کشور است. در چهل سال گذشته حدود یکصد بار به این امر پرداخته شده است.

پايگاه خبري تحليلي «نيک رو»، تحقیق و تفحص از اختیارات مجلس به‌منظور اصلاح امور کشور است.
در چهل سال گذشته حدود یکصد بار به این امر پرداخته شده است.
ساز و کار تحقیق و تفحص معیوب است چرا که گاهی دو سال طول می‌کشد و علیرغم اتلاف وقت و هزینه‌های فراوان، خروجی مفید و موثری نداشته و ندارد زیرا منجر به اصلاح امور در آن وزارتخانه نشده و نمی‌شود.
اگر تاکنون شده است مجلس محترم آن‌ها را اعلام نمایند.
در یک ماه اخیر تحقیق و تفحص از وزارت نفت و سازمان آب و فاضلاب کشور هم به تصویب رسیده است.
 اما در هنگام تحقیق و تفحص باید شرایط موجود و مطلوب و فاصله موجود تا مطلوب و راه کار و مدت وصول و میزان بودجه و اصلاح احتمالی ساختار و سازمان و کاهش و یا افزایش تعداد کارکنان تعیین و تصویب شود
زیرا شاید تا چهل سال دیگر نوبت تحقیق و تفحص از آن وزارتخانه و یا سازمان میسر نگردد لذا باید در تحقیق و تفحص، معایب و محاسن و نواقص و پیشنهادات کاملا مشخص شود.
اگر به وزارتخانه‌ای  بودجه و اختیارات کافی داده شده است و وزارتخانه، کار خود را کامل و دقیق انجام نداده است، این عیب وزارتخانه است و باید پاسخگو باشد.
و اگر وزارتخانه‌ای بر همین اساس کار خود را به نحو احسن انجام داده است، این حسن اوست و قابل تشویق است اما اگر بودجه و یا اختیارات قانونی وزارتخانه‌ای کم بوده است، این نقص محسوب گردیده که به دولت و یا خود مجلس و یا رده بالاتر ارتباط پیدا می‌کند و تیم تحقیق و تفحص پس از اتمام کار خود موظف است جهت اصلاح امور و رفع مشکلات آن دستگاه پیشنهادات کاربردی و دقیقی ارائه دهد، تا نقشه راه آن وزارتخانه گردد و با تعیین زمان و تقسيم کار، مشکلات آن دستگاه را حل نماید.
آیا تیم تحقیق و تفحص این چنین گره‌گشایی می‌کند!؟
اگر گره‌گشایی کرده است، بفرماید طی حدود یکصد بار تحقیق و تفحص ظرف چهل سال گذشته، چه وزارتخانه‌هایی را اصلاح نموده است.
 در غیر این‌صورت    استفاده از این اختیارات همانند دوری باطل است و می‌تواند امری برای سوءاستفاده و باج‌خواهی ارزیابی گردد.
مجلس، پاسخگو باشد.

 

 عبدالرحیم علیپور

 عبدالرحیم علیپور

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/39544کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور