درحال بارگذاری

گروه: بین الملل / حوزه آمریکا اروپا/بین الملل/ایران شناسه: ۶۱۲۸۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۵۴ : ۰۷ بازدید: ۱۷۴دیدگاه: ۰

آمریکا:

توافقی در خصوص مبادله زندانیان با ایران حاصل نشده است

توافقی در خصوص مبادله زندانیان با ایران حاصل نشده است سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به بحث تبادل زندانی میان ایران و آمریکا گفت: پیشرفت‎هایی در مذاکرات با ایران برای تبادل زندانیان حاصل شده، اما تاکنون توافقی منعقد نشده است.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي «نيک رو» به نقل از تسنیم، «ند پرایس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری شامگاه دوشنبه بار دیگر تأکید کرد هیچ توافقی میان ایران و آمریکا در زمینه مبادله زندانیان انجام نشده است.

پرایس بدون اعتنا به اینکه بازداشت اتباع آمریکایی در ایران بنا به محاکم قضائی صورت گرفته، چندین بار از عبارت «آمریکایی‌هایی که به صورت ناعادلانه بازداشت شده‌اند» استفاده کرد. او گفت: «می‌خواهم در این مورد خیلی صریح صحبت کنم: در این خصوص به آنچه که دیروز درباره گفت‌وگوهایمان با ایران  در خصوص مسائل مختلف از جمله درباره آمریکایی‌هایی که به صورت ناعادلانه بازداشت شده‌اند، تأکید داریم.»

او در ادامه گفت: «ما درباره گزینه‌های لازم برای اثرگذاشتن بر آزادی آنها رایزنی کرده‌ایم. متأسفانه، هنوز در جایگاهی نیستیم که بتوانیم به سمت توافقی که مد نظر است پیش برویم. البته، این صحت دارد که در مسیر آن گفت‌وگوهای غیرمستقیم پیشرفت‌هایی داشتیم.»

او همچنین در واکنش به گزارش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال که از قصد دولت «جو بایدن» برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران خبر داده بود تصریح کرد که اجرای تحریم‌ها مگر در صورت رسیدن به توافق در مذاکرات وین متوقف نخواهد شد.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال عصر دوشنبه نوشته بود دولت «جو بایدن»، رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات وین  از طریق اجرای سخت‌گیرانه تحریم‌ها فروش نفت ایران به چین را متوقف کند.

ند پرایس در نشست خبری روزانه سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «تمامی تحریم‌ها علیه ایران پابرجا هستن و جز از طریق راهکارهای دیپلماتیک رفع نخواهند شد. البته این، بحث مذاکرات وین را پیش می‌کشد که ما درباره ان شفاف صحبت کرده‌ایم.»

وی تصریح کرد: «ما همچنان برای ادامه دادن مباحثات برجامی به نحو سازنده و بازگشت به مرزهای آن توافق آماده‌ایم. به این دلیل آماده انجام این کار هستیم که از مزایای مکانیسمی که عدم دستیابی دائمی و قابل راستی‌آزمایی ایران به سلاح‌های هسته‌ای را تضمین کند با خبریم.»

ند پرایس در ادامه با توجه به گزارش‌هایی که می‌گویند مذاکرات برجامی در وین تا زمان روی کار آمدن دولت آیت‌الله «ابراهیم رئیسی»، رئیس‌جمهور منتخب ایران متوقف شده‌اند ابرای امیدوار کرد که دولت آینده ایران این گفت‌وگوها را ادامه بدهد. او گفت: «حالا اینکه آیا دولت رئیسی بخواهد این رایزنی‌ها را پیش ببرد و اینکه چه زمانی تصمیم بگیرد این کار را انجام دهد، چیزی است که امیدوار هستیم دولت رئیسی انجام خواهد داد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین با اشاره به بحث تبادل زندانی میان ایران و آمریکا گفت: پیشرفت‎هایی در مذاکرات با ایران برای تبادل زندانیان حاصل شده، اما تاکنون توافقی منعقد نشده است.

جمهوری اسلامی ایران همواره ادعاهای کشورهای غربی درباره تلاش برای ساخت سلاح هسته‌ای را رد و تأکید کرده به عنوان یکی از اعضای پیمان منع اشاعه هسته‌ای از حق برخورداری از انرژی هسته‌ای برای مصارف صلح‌آمیز برخوردار است.

یکی از موانع مذاکرات در حاصل حاضر، عدم آمادگی آمریکا برای ارائه ضمانت‌هایی درباره عدم خروج مجدد از برجام طی سال‌های آینده است. یک مقام آمریکایی حدود 10 روز پیش گفت که واشنگتن نمی‌تواند چنین ضمانتی بدهد.

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/6128کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور