درحال بارگذاری

گروه: سیاست / حوزه دولت/ایران شناسه: ۳۶۳۳۱۹ تیر ۱۴۰۰ - ۳۵ : ۱۰ بازدید: ۱۸۰دیدگاه: ۰

جهانگیری:

اقدام رئیس‌جمهور منتخب و رئیس جدید قوه قضائیه در همفکری با جریان‌های سیاسی پسندیده است

اقدام رئیس‌جمهور منتخب و رئیس جدید قوه قضائیه در همفکری با جریان‌های سیاسی پسندیده است معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دعوت رئیس‌جمهور منتخب و رئیس جدید قوه قضائیه از جریان‌های سیاسی برای ارائه پیشنهاد و راهکار به‌منظور عبور از بحران‌های پیشِ‌روی کشور اقدام پسندیده‌ای است.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي «نيک رو» به نقل از تسنیم، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز (شنبه) در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره ملی زن و علم (جایزه مریم میرزاخانی) با اشاره به مسائل و مشکلاتی نظیر خشکسالی و کمبود آب،‌ شیوع بیماری کرونا و تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: دعوت رئیس‌جمهور منتخب و رئیس جدید قوه قضائیه از جریان‌های سیاسی برای ارائه پیشنهاد و راهکار به‌منظور عبور از بحران‌های پیشِ‌روی کشور اقدام پسندیده‌ای است. ما در این شرایط نیاز به گفتگو، افزایش همدلی و به‌رسمیت شناختن نخبگان و سرمایه‌های فکری کشور داریم تا بتوانیم از همه ظرفیت‌ها برای حل مسائل مردم استفاده کنیم.

وی با اشاره به چالش‌ها و ابرچالش‌های پیشِ‌روی کشور گفت: مهمترین راهکار برای مقابله با این چالش‌ها و عبور از بحران‌های پیشِ‌رو انسجام و همبستگی داخلی است.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: این‌که سران سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه از یک جریان سیاسی هستند و نهادهای حاضر نیز نوعاً از آنها حمایت می‌کنند و از همان جریان هستند می‌تواند به حل مسائل کشور کمک کند اما آنچه مهمتر از همه اینهاست همراهی و همدلی مردم است تا دولت با پشتوانه همه مردم و برنامه‌ریزی عالمانه بتواند مشکلات را حل‌وفصل کند.

جهانگیری تصریح کرد: اگر نتوانیم به‌موقع با مشکلات و چالش‌ها مقابله کنیم آنها به مسائل پیچیده‌ای تبدیل می‌شوند. امروز موضوع آب یکی از بزرگترین مشکلات کشور است به‌طوری که وقتی شایعه انتقال آب از جایی به جای دیگر منتشر می‌شود فوراً به مسئله سیاسی و امنیتی تبدیل می‌شود.

وی گفت: زمانی که برخی هشدار می‌دادند که "باید برداشت از آب‌های زیرزمینی را محدود کنیم"، عده‌ای دیگر می‌گفتند "در برداشت از آب‌ها نباید بخل داشت، بگذارید سطح زیرکشت محصولات کشاورزی بیشتر شود"، اما امروز شاهد هستیم که دشت‌های کشور دچار برون‌نشست شده‌اند و حتی در تأمین آب شرب مردم با مشکل مواجه شده‌ایم. این واقعیت نشان می‌دهد که باید به هشدارهای دانشمندان و دلسوزان در عرصه‌های مختلف توجه جدی‌تری نشان داد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به موضوع تحریم‌های آمریکا و پیروزی راهبرد مقاومت حداکثری ملت صبور ایران در برابر سیاست فشار حداکثری آمریکا گفت: مقامات آمریکایی هم در دولت قبل و هم در دولت فعلی این شکست را قبول کرده‌اند. باید با مسائل مربوط به تحریم، مدبرانه و دلسوزانه برخورد شود تا مشکلات سریعتر از پیشِ‌روی دولت و ملت برداشته شود.

جهانگیری پیامدهای منفی کرونا به‌ویژه در حوزه اشتغال را یادآور شد و افزود: تنها در بخش خدمات کشور یک‌میلیون نفر اشتغال از دست رفت، باید به‌سرعت این مسائل کمرنگ شود و آثار منفی آن به حداقل برسد.

وی خشکسالی و آثار منفی آن در حوزه‌های مختلف را خاطرنشان ساخت و گفت: 12 هزار مگاوات برق کشور از طریق نیروگاه‌های برق‌آبی تأمین می‌شد که امروز به دو تا سه هزار مگاوات رسیده است و خیلی‌ها با توجه به پیش‌بینی‌ها درباره کاهش نزولات جوی در پاییز سال جاری پیشنهاد می‌کنند که باید آب پشت سدها را برای مصرف شرب مردم در گوشه و کنار کشور نگه داشت.

معاون اول رئیس‌جمهور در ابتدای سخنان خود ضمن قدردانی از برگزارکنندگان جشنواره ملی زن و علم، گفت: دانشگاهیان در سال‌های گذشته همراهان مهمی برای مسئولان کشور در گره‌گشایی از مشکلات پیشِ‌روی دولت و مسئولان بوده‌اند به‌طوری که در ابتدای تحریم‌های آمریکا با تعدادی از رؤسای دانشگاه‌ها مسائل را در میان گذاشتم و بلافاصله کارگروه‌هایی در دانشگاه‌ها تشکیل شد و برای هر یک از دغدغه‌ها در حوزه‌های اقتصادی،‌ سیاسی و اجتماعی راهکار و پیشنهاد به دولت ارائه شد و بنده این پیشنهادات را به وزارتخانه‌های ذی‌ربط و کمیسیون‌های دولت ارجاع دادم تا برای عبور از تحریم‌ها از آنها استفاده شود.

جهانگیری تأکید کرد: دانشگاه کانون زنده و حیات‌بخش و دارای راهکار برای حل مسائل است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد زیرا توسعه علم و فناوری از مهمترین جهت‌گیری‌های کشور است. ایران به توسعه نمی‌رسد مگر آنکه به توسعه علمی دست یابد و توسعه علمی و فناوری محقق نمی‌شود مگر اینکه به دانشگاه‌ها اهتمام ویژه‌ای شود.

وی با اشاره به تلاش دولت برای رفع نیازهای دانشگاهیان به‌ویژه در حوزه ارزی، گفت: دولت با همه مضیقه‌ها تلاش کرد بودجه لازم برای تحقیقات و حمایت از دانشگاهیان را به‌طور کامل اختصاص دهد اما ما می‌دانیم که این اقدام در برابر مشکلات و کمبودها بسیار ناچیز است.

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود بزرگداشت و الگوسازی برای شخصیت‌های علمی در حوزه‌های مختلف را سنتی نیکو و ارزشمند خواند و با اشاره به بزرگداشت پروفسور مریم میرزاخانی گفت: پروفسور مریم میرزاخانی دانشمندی بزرگ در سطح علمی و بین‌المللی بود، به‌لحاظ رفتار و اخلاق انسانی در عمر کوتاه پربرکت خود، شاخص به حساب می‌آمد و به‌عنوان یک زن با فهم مسائل جهان پیرامونی خود بر آورده‌های جهانی و علمی افزود، بنابراین لازم بود که برای ایشان مراسم بزرگداشت برگزار شود.

جهانگیری با ابراز اینکه زنان کشور در همه حوزه‌ها موفق عمل کرده‌اند به تمام کسانی که مفتخر به دریافت جایزه شده‌اند تبریک گفت و اضافه کرد: اطمینان دارم که زنان کشور می‌توانند در همه حوزه‌های علمی، ورزشی و کارآفرینی به الگو مبدل شوند.

وی با اشاره به اعطای جایزه کارآفرینی به یک زن در این مراسم، گفت: کارآفرینی کاری با ریسک بالاست که شجاعت ویژه‌ای در تصمیم‌گیری‌ها می‌طلبد و زنان برجسته کشور در سطح شرکت‌های دانش‌بنیان و کارآفرین دستاوردهای برجسته‌ای داشتند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اعلام اینکه "امروز 25 درصد مدیریت کشور در دست زنان است و 30 درصد اساتید و هیئت علمی دانشگاه‌ها را زنان تشکیل می‌دهند"،‌ گفت: به‌عنوان مدیری که ناظر بر عملکرد مدیران ارشد کشور هستم شهادت می‌دهم زنان در حوزه‌هایی که مسئولیت قبول کردند، خوش درخشیدند. امروز ما معاون وزیر و سفیر زن داریم که در مأموریت‌های خود کارنامه مثبتی به ثبت رسانده‌اند.

جهانگیری افزود: پرفسور میرزاخانی در حوزه ریاضیات کار می‌کرد اما به‌اعتبار نقش ایشان روز تولدشان به‌عنوان روز زن و ریاضی در جهان نام‌گذاری شد. او حس وطن‌پرستی و تعلق به سرزمین بالایی داشت و می‌خواست که فرزندش شناسنامه ایرانی داشته باشد به‌خاطر این درخواست، دولت و مجلس قانونی تصویب کردند که فرزندان مادران ایرانی بتوانند تابعیت ایرانی بگیرند. این قانون باعث شد که بسیاری از افراد محروم جامعه بتوانند برای فرزندانشان شناسنامه ایرانی بگیرند و تابعیت ایرانی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در شرایط دشوار سیاسی،‌ اقتصادی و اجتماعی کشور برگزاری این بزرگداشت‌ها امید به آینده و اعتماد افراد را به خود و جامعه افزایش می‌دهد، تصریح کرد: چهره‌های سرشناس و الگو باعث می‌شود مردم به این نتیجه برسند که در مشکلات هم می‌توان به قله‌ها دست یافت.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: وقتی یک نابغه و نخبه به‌دلیل بیماری سرطان دار فانی را وداع گفت انگیزه‌هایی در جامعه به وجود آمد و خیّرینی به میدان آمدند تا با سرمایه‌گذاری در مناطق محروم یا مراکز درمانی کمک کنند تا نخبگان شناسایی شوند و یا بیماری‌های خاص از میان برود تا از فرزندان کشور حمایت و حفاظت شود.

جهانگیری در پایان افزود: نباید از نقش پدران، مادران، همسران و فرزندان سرآمدان و دانشمندان کشور غفلت کرد، برخی از آنها حاضر نشدند که کمترین امتیازی از قبل فرزندان خود به‌دست آورند بلکه آن را به فرصتی برای کشور تبدیل کردند.

در این مراسم که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده حضور داشتند به 25 نفر از برگزیدگان لوح و تندیس اهدا شد.

همچنین معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده لوح تقدیری به دکتر جهانگیری به‌خاطر حمایت از فرصت‌ها و طرح‌های مربوط به زنان در دولت دوازدهم اهدا کرد.

غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به میزان مشارکت دختران در کنکور امسال و افزایش اساتید زن دانشگاه‌ها به 30 درصد گفت: حضور و فعالیت زنان کشور مایه افتخار و مباهات است و باید تلاش کنیم این فضا بیش از پیش فراهم شود.

ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده نیز با اشاره به طرح‌های انجام‌شده برای توانمندسازی زنان کشور گفت: مدیریت زنان در عرصه‌های مختلف راهگشا بوده و امروز در حوزه علم و فناوری نیز کارنامه درخشانی از آنها به‌جای مانده است.

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/3633کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور