درحال بارگذاری

گروه: بین الملل/بین الملل/ایران شناسه: ۹۰۷۹۰۱۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۴۰ : ۲۲ بازدید: ۵۷۴۷دیدگاه: ۰

از رژیم صهیونیستی تعهد و تضمین‌های لازم گرفته شود

از رژیم صهیونیستی تعهد و تضمین‌های لازم گرفته شود پس از آن که قطر اعلام کرد تل آویو پیشنهاد توقف جنگ خود در منطقه تحت محاصره را با میانجی گری این کشورتأیید کرده است، روزجمعه ده‌ها فلسطینی در تجاوزگستاخانه و وحشیانه رژیم جعلی غاصب کودک‌کش صهیونیستی در نوار محاصره شده غزه به شهادت رسیدند.

پايگاه خبري تحليلي «نيک رو»، پس از آن که قطر اعلام کرد تل آویو پیشنهاد توقف جنگ خود در منطقه تحت محاصره را با میانجی گری این کشورتأیید کرده است، روزجمعه ده‌ها فلسطینی در تجاوزگستاخانه و وحشیانه رژیم جعلی غاصب کودک‌کش صهیونیستی در نوار محاصره شده غزه به شهادت رسیدند.

وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که در ادامه حملات اسرائیل و گلوله باران خان یونس، طی 24 ساعت گذشته 112 فلسطینی کشته و 148 نفر زخمی شده اند.

این وزارتخانه اعلام کرد که حداقل 27131 فلسطینی در غزه در حملات رژیم صهیونیستی از 7 اکتبرتا کنون به شهادت رسیده اند و 66287 نفر دیگر زخمی شده اند.

شهر اصلی جنوب غزه اخیرا به کانون حملات بی امان و درگیری های شدید بین مبارزان مقاومت فلسطین و نیروهای اسرائیلی تبدیل شده است.

به گفته مقامات، دریکی از حملات شبانه اسرائیل، این رژیم سفاک خون ریزیک ساختمان مسکونی در نزدیکی بیمارستان اروپایی در خان یونس را هدف قرار داده است.

به گفته سازمان ملل، نزدیک به چهار ماه از تهاجم اسرائیل به غزه می‌گذرد و این رژیم (نامشروع) غزه را غیرقابل سکونت کرده است، در حالی که محاصره اسرائیل منجر به کمبود شدید غذا، آب، سوخت و دارو در غزه شده است.

بر اساس گزارش مرکز ماهواره ای سازمان ملل متحد (UNOSAT) تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که 30 درصد از غزه ویران یا آسیب دیده است.

UNOSAT گفت: «در مجموع، 69147 سازه، معادل تقریباً 30 درصد از کل ساختارهای نوار غزه، تحت تأثیر قرار گرفته اند.

مرکز سازمان ملل گفت که شهر غزه و خان یونس به ترتیب با 10280 و 11894 سازه آسیب دیده، از زمان انتشار اخبار قبلی خود در 26 نوامبردر این خصوص، بیشترین افزایش خسارت را داشته اند.

بر اساس گزارش UNOSAT، حدود 93800 واحد مسکونی در غزه آسیب دیده است.

بحران انسانی، همراه با تلفات گسترده غیرنظامیان، باعث افزایش درخواست‌های بین‌المللی برای آتش‌بس شده است.

قطر روز پنجشنبه 1فوریه میلادی جاری( 12 بهمن 1402) گفت که پیشنهاد آتش‌بس ارائه شده از سوی آنان در پاریس "توسط طرف اسرائیلی تأیید شده است و اکنون ما تأیید مثبت اولیه را در این باره از سوی حماس دریافت کرده ایم."

اما به نقل از یک منبع نزدیک به حماس، هنوز توافقی در مورد چارچوب این توافق صورت نگرفته است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از این منبع ناشناس گفت: «اسرائیلی ها و حماس نظرات مهمی دارند و بیانیه قطر عجولانه است و توافق صورت گرفته اولیه صحت ندارد».

یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم منفورصهیونیستی، روز جمعه گفت نیروهای نظامی ما به تهاجم خود به غزه به رفح با وجود آن که تعداد بیشماری از غیرنظامیان فلسطینی جایی برای رفتن ندارند؛ ادامه خواهند داد.

او سابقا در پستی که در X، توییترکرده گفته است: "ما تا پایان ادامه خواهیم داد، راه دیگری وجود ندارد."

نیروهای رژیم صهیونیستی روز جمعه به ساختمان جمعیت هلال احمر فلسطین در خان یونس تیراندازی کردند که بر اثر آن سه غیرنظامی کشته و سه نفر دیگر از جمله یک کارمند زخمی شدند.

این سازمان گزارش داد که تیراندازان اسرائیلی به تیراندازی به سمت ساختمانی که هزاران نفر را پناه داده است ادامه می دهند.

آنها افزودندکه تیراندازی اسرائیل مانع ازانتقال مجروحان به بیمارستان الامل در مجاورت تیم‌های آنها می‌شود.

جامعه همچنین کمبود شدید اکسیژن، سوخت و غذا را گزارش کرده است که نشت آب باران و هوای سرد وضعیت انسانی را بدتر می کند.

بیماران مبتلا به بیماری های کلیوی بیشتر در معرض خطر هستند و نمی توانند به بیمارستان های دیگر منتقل شوند.

رائد النمس، سخنگوی جمعیت هلال احمر فلسطین، گفت که نیروهای اسرائیلی همچنان " بیمارستان الامل را که 100 کادر پزشکی و پرستار و 7000 آواره را در خود جای داده است، مورد هدف و حمله قرار می دهند."

وی خاطرنشان کرد که اجساد خارج از بیمارستان قرار داده شده، در حالی که کادر پزشکی به دلیل محاصره نمی توانند آنها را حمل کنند.

به گزارش RCS(Rich Communication Service)[1]، نعیم یوسف حسن 49 ساله در حالی که قصد کمک به یک داوطلب مجروح در نزدیکی دروازه جنوبی بیمارستان را داشت، توسط یک تک تیرانداز اسرائیلی کشته شد.

مقامات گفتند که بیمارستان از همه طرف به طور کامل محاصره شده است و نیروهای ویژه اسرائیلی و تک تیراندازها بر روی پشت بام ساختمان های مجاور مستقر شده اند.

در بحبوحه محاصره بیمارستان العمل، RCS روز پنجشنبه گفت: «کمبودهای جدی در بخش پزشکی وجود دارد.

تدارکات، داروها و سوخت» و همچنین «کمبود شدید غذای موجود برای کارکنان، بیماران و افراد آواره، که منجر به کاهش وعده‌های غذایی به یک وعده غذایی در روز برای حفظ ذخایر باقی‌مانده می‌شود».

تیم های پزشکی RCS در بیمارستان العمل، روز چهارشنبه پس از فوت یک زن 75 ساله و یک دختر 45 روزه به دلیل کمبود اکسیژن در بیمارستان، نماز میت را برای آنان اقامه کردند.

وزارت بهداشت غزه می گوید بیش از 30000 آواره فلسطینی در مدارس نزدیک بیمارستان ناصر در خان یونس آب و غذا ندارند.

این وزارتخانه از سازمان ملل متحد و نهادهای آن خواست تا برای کمک رسانی به آوارگان فورا مداخله کنند.

در شمال غزه، میدل ایست آی گزارش داد که وضعیت به طور فزاینده ای خطرناک شده است.

 خبرنگار این خبرگزاری گفت: "وضعیت در شمال بسیار سخت است، بسیار اسفبار است، بسیاری از مناطق بسیار خطرناک شده اند."

بر اساس این گزارش، فلسطینی ها در منطقه الصحابه، الدراج و شجاعیه و محله های زیتون تجمع کرده اند.

این یک وضعیت بسیار دهشتناک و غیرانسانی است و همچنان قطعی ارتباطات هم وجود دارد.

بر اساس این گزارش، نیروهای رژیم سفاک خون ریز صهیونیستی با پای پیاده در حال یورش به منازل در شمال غزه بودند.[2]

 

اسرائیل و حماس در حال بررسی توافق

در همین باره روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال نوشت، شرکت‌کنندگان در مذاکرات نوار غزه در حال مذاکره برای آتش‌بس به مدت ۶ هفته هستند، اما پس از آن، از سرگیری جنگ با همان شدت برای اسرائیل دشوار خواهد بود. اسرائیل و حماس اکنون در حال بررسی توافقی هستند که براساس آن آزادی گروگان‌ها در غزه آغاز می‌شود. مقامات آمریکایی به این روزنامه گفتند: تعدادی از موانع جدی رسیدن به این توافق را دشوار می‌کند، اما در صورت رفع آنها، توافق می‌تواند ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده انجام شود.

 

واکنش حماس در مورد توافق آتش‌بس

اسامه حمدان رهبر جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) عصر پنجشنبه و ساعاتی پس از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه قطر درباره موافقت اولیه حماس با پیشنهاد آتش‌بس در غزه گفت: «ما هنوز در ابتدای راه هستیم و صحبتی برای دستیابی به توافق نیست.» به گزارش فلسطین الیوم، اسامه حمدان تأکید کرد: «تا این لحظه نمی‌توان صحبتی از دستیابی به توافق کرد.» پیش از این، زیاد النخاله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی گفته بود: «حماس برای هرگونه تفاهم در مورد اسرای اسرائیلی، نیاز به آتش‌بس همه‌جانبه دارد.»

 

واکنش وزیر دارایی رژیم صهیونیستی به توافق آتش‌بس

روزنامه عبری ‌زبان «معاریو»پنجشنبه به نقل از بزالل اسموتریچ، وزیردارایی رژیم صهیونیستی نوشت: «‌نمی‌خواهم خانواده‌های اسرا را گمراه کنم و به نظرم توافقی در کار نخواهد بود.» پیش از این نیز مرکز پخش رژیم صهیونیستی به نقل از برخی مسئولانی که در مذاکرات تبادل اسرا شرکت داشتند، گزارش کرد: «اظهارات بنیامین نتانیاهو زیان‌بار بوده و چه بسا او تلاش می‌کند قرارداد (تبادل اسرا) را بی‌نتیجه بگذارد.» دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرد که نتانیاهو چهارشنبه در نشستی با نمایندگان خانواده‌های اسرای صهیونیست گفت: «این روزها و در این ساعات و لحظات، تلاش جدی برای بازگرداندن اسرا از غزه در دست انجام است، اما هنوز زود است بگوییم این کار چگونه انجام خواهد شد.»

 

از رژیم صهیونیستی تعهد و تضمین‌های لازم گرفته شود

طبق یافته‌های موجود در تحلیل ها و تلاش‌های فشرده دیپلماتیک ممکنست بزودی جهان شاهد شکل گیری توافقی بزرگ باشد که بتواند روند تحولات را به سمت صلح و ثبات و امنیت منطقه غرب آسیا تغییر دهد و فلسطین و مردم غزه به آن چه شایسته آن هستند نائل شوند و این مهم زمانی قابل تحقق خواهد بود که از رژیم صهیونیستی تعهد و تضمین های لازم گرفته شود و این رژیم سفاک باید سیاست های خود را در قبال فلسطین تغییر دهد و نسبت به آن ها تجدید نظر نماید که اگر این اتفاق صورت پذیرد آتش بس می تواند مؤثر باشد و به آن خوش بین بود اما رژیم غاصب نامشروع نسل کش صهیونیستی سابقه خوبی در انجام تعهدات خود ندارد و چه بسا در این خصوص هم چون گذشته به تعهدات عمل ننماید و بحران جدیدی را در آینده به خاورمیانه تحمیل کند که باعث شود اولا معماری جدید اقتصادی و امنیتی درخاورمیانه شکل نگیرد و ثانیا حقوق مشروع مردم فلسطین نیز تأمین نگردد و ثالثا توافق آتش بس هم منجر به موفقیت نگردد؛ بنابراین احتمال موفقیت برای دستیابی به یک توافق جامع الاطراف بدون دریافت تعهدات بین المللی و تضمین های لازم در این زمینه از رژیم سفاک خون ریز صهیونیستی، لازم و ضروری است تا بتوان به آینده چنین توافقی تحلیل و نگاه مثبت و مطمئنی داشت.

 

دکتر اسدالله افشار

 

پی‌نوشت:

[1] - RCS را می‌توان مجموعه‌ای از استانداردهای ارتباطی دانست که SMS و MMS و تماس را به‌صورت یکپارچه پوشش می‌دهد. چنین سبکی از پیام‌رسانی، ارسال و دریافت پیام در گوشی‌های هوشمند را بیش‌ازپیش به اپلیکیشن‌های پیام‌رسان همچون واتساپ، تلگرام، فیسبوک مسنجر، گوگل هنگ‌آوتس و بسیاری دیگر شبیه می‌کند. درواقع، RCS تلاش می‌کند پیام‌رسانی سنتی پیامکی را به استانداردهای مدرن نزدیک کند؛ استانداردهایی که شامل قابلیت‌های مرسوم در اپلیکیشن‌های پیام‌رسان می‌شود.

2- Zionist Forces Extend Invasion to Rafah.  kayhan.ir. Translator; Asadollah Afshar. Publish Date : 02 February 2024 - 22:25.

دکتر اسدالله افشار

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/90790کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکورفروشگاه طبیب