درحال بارگذاری

گروه: استان ها > قم/ایران شناسه: ۳۳۰۷۴۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۳۴ : ۲۱ پیچ و خم ادارات مانعی بر سر صادرات کارآفرینان پیچ و خم ادارات مانعی بر سر صادرات کارآفرینان

دکتر عالمی آرانی، کارآفرین برجسته استان قم، امروز در آیین تجلیل از پژوهشگران وفناوران برتر استان قم که در دانشگاه قم برگزار شد، عنوان کرد: خام فروشی مشکل بزرگ ذهنی و اجرایی در کشور است.

وی اظهار کرد: همه دغدغه کشور فروش نفت شده است و میلیون‌ها تن سنگ آهن را که کشورهای دیگر با ارزش افزوده چند هزار برابری به ما می‌فروشند را دریافت می‌کنیم.

وی ادامه داد: یک شمش طلا کوچک وقتی به یک کارآفرین کوچک داده می‌شود از آن چند نعل اسب می‌سازد، یک کارآفرین دیگر با فناوری متفاوت این شمش را به هزاران سوزن طلایی مبدل می‌کند و ارزش افزوده چند برابری ایجاد می‌کند.

وی افزود: دانشگاه و یا کارآفرین دیگر این شمش را به عقربه‌های ساعت مبدل می‌کند و ارزش افزوده هزار برابری ایجاد می‌کند ولی ذهنیت ما در ایران خام فروشی و درآمد زایی روی نوسانات قیمت طلا است.

کارآفرین برجسته استان قم بابیان اینکه سه ضلع دانشگاه، دولت و کارآفرین، موتور محرک یک کشور هستند، گفت: اگر این سه ضلع در کنار هم کار نکنند هیچ توسعه‌ای حاصل نمی‌شود.

وی اظهار کرد: متاسفانه به رغم اینکه کشورهای منطقه طالب محصولات ما هستند ولی به حدی در پیچ و خم‌های اداری دولتی غرق هستیم که ما را خسته و کلافه کرده است.

وی بیان کرد: وقتی در پروژه‌های مشترک در کشورهای دیگر از جمله سوریه با رقبای ترک و چینی که مزیت‌های کمتری از ما هم در آن محصول هم دارند روبرو می‌شویم می‌بینیم که کارهای اداری آن‌ها از جمله استعلامات به آسانی در یک ساعت حل می‌شود؛ اما ما باید به ایران برگردیم و مدت‌های مدیدی پشت در ادارات باشیم که استعلامات و مجوزات را دریافت کنیم که با این شرایط نمی‌توان به رونق تولید و صادرات رسید.

عالمی آرانی ادامه داد: متاسفانه همه در کشور از اهمیت بحث حمایت از صادرات صحبت می‌کنند؛ ولی درصحنه عمل بسیاری از این محرک‌ها وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه امروز دانشگاه‌ها نیز کمک شایان توجهی به صنایع ندارند، گفت: همین مساله هزینه‌های دریافت فناوری را برای ما بیشتر کرده که در نهایت باعث افزایش هزینه تولید می‌شود.

انتهای پیام

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/pi/33074کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور