درحال بارگذاری

گروه: اقتصادی > انرژی/ایران شناسه: ۳۱۶۳۶۶ آذر ۱۴۰۰ - ۳۶ : ۱۵ ظرفیت صادرات نفت به ۱.۵ برابر بیشتر از زمان قبل از تحریم خواهد رسید ظرفیت صادرات نفت به ۱.۵ برابر بیشتر از زمان قبل از تحریم خواهد رسید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «نیک رو» به نقل از ایسنا، محسن خجسته‌مهر، امروز در نشست خبری با بیان اینکه اقتدار هر کشور ۵ مولفه مهم دارد؛ یکی از مهمترین مولفه‌ها، اقتصادی است که ذخایر نفت و گاز تضمین‌کننده این مولفه است، گفت: شرکت ملی نفت ایران دارای ۴۰۰ مخزن نفت و گاز با مجموع ذخایر حدود ۱۲۰۰ میلیارد بشکه است که ۳۴۰ میلیارد بشکه از این میزان به روش کنونی قابل برداشت کرد.

وی افزود: هنوز تمام ظرفیت اکتشافی ایران در حوزه دریایی و خشکی احصا نشده است و بعدها به میزان ذخایر نفت و گاز ایران افزوده می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه برنامه‌ریزی شده است تولید گاز به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب در روز و ظرفیت تولید نفت به بیش از ۵ میلیون بشکه در روز برسد، گفت: برای تحقق اهداف تولیدی بخش نفت به ۱۰ میلیارد دلار و برای بخش گاز به ۷۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در دوره ۱۰ ساله نیاز است.

وی اظهار کرد: اگر اهداف تولید نفت محقق شود صادرات نفت ایران به ۱.۵ برابر بیشتر از زمان قبل از تحریم خواهد رسید.

وی با بیان اینکه از حضور شرکت‌های خارجی بدون در نظر گرفتن شرایط تحریم استقبال می‌کنیم، گفت: بسته‌های مختلف برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت تعریف شده است و ما در این بسته از حضور شرکت‌های خارجی بدون در نظر گرفتن شرایط تحریم استقبال می‌کنیم.

او با بیان اینکه سهم انرژی هیدروکربوری از سبد انرژی جهانی حذف شدنی نیست و این موضوع به اشتباه در برخی رسانه‌ها منتشر شده است و جنبه سیاسی دارد، گفت: به‌زودی بسته‌هایمان را برای بخش پایین‌دستی و بالادستی اعلام می‌کنیم.

به گفته وی صادرات نفت به نسبت دولت گذشته افزایش یافته است، از تمام ظرفیت برای افزایش صادرات نفت استفاده می‌کنیم تا صادرات نفت و میعانات گازی را به حداکثر برسانیم.

وی با بیان اینکه آمادگی داریم برای فروش نفت، میعانات گازی، گاز  قراردادهای بلندمدت امضا کنیم، گفت: برنامه گسترده برای اکتشاف مخازن به‌خصوص مخازن گاز داریم، مبنای برنامه‌ریزی کشور شناخت ذخایر هیدروکربوری است.

ادامه دارد

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/pi/31636کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور