درحال بارگذاری

گروه: بین الملل / حوزه آمریکا اروپا/بین الملل/ایران شناسه: ۸۵۱۹۴۹ مهر ۱۴۰۲ - ۱۷ : ۲۳ بازدید: ۸۵۰۵دیدگاه: ۰

انفجار تروریستی در ترکیه به روایت گاردین

انفجار تروریستی در ترکیه به روایت گاردین دو مهاجم در پی انفجاری که رئیس جمهور آن را «آخرین نفس‌های تروریسم» می‌نامد کشته و دو پلیس زخمی شدند. «علی یرلی کایا» وزیر کشور ترکیه از تلاش برای یک حمله تروریستی در نزدیکی ساختمان وزارت کشور ترکیه در منطقه کیزیلای آنکارا و زخمی شدن دو مأمور پلیس و کشته شدن دو مهاجم خبر داد.

پايگاه خبري تحليلي «نيک رو»، دو مهاجم در پی انفجاری که رئیس جمهور آن را «آخرین نفس‌های تروریسم» می‌نامد کشته و دو پلیس زخمی شدند.

«علی یرلی کایا» وزیر کشور ترکیه از تلاش برای یک حمله تروریستی در نزدیکی ساختمان وزارت کشور ترکیه در منطقه کیزیلای آنکارا و زخمی شدن دو مأمور پلیس و کشته شدن دو مهاجم خبر داد.

شبکه«ان تی وی» ترکیه در ابتدا گزارش کرد که در پی وقوع انفجار در آنکارا هیچ زخمی یا تلفاتی گزارش نشده است وانفجار دریک جاده اصلی به وقوع پیوسته است ودرست درجنب ساختمان وزارتخانه‌های ترکیه یا پارلمان این کشور نبوده است.

در گزارش‌ها اولیه پلیس هنوز علت انفجار را نمی‌دانست و تنها اعلام کرد که تحقیقات فوری در این زمینه را آغاز کرده است و خیابان‌های منتهی به ساختمان پارلمان و وزارتخانه‌های ترکیه در آنکارا مسدود شده است.

اما گاردین در این زمینه چنین نقل نموده است: این انفجار اولین انفجاردرپایتخت ترکیه از سال 2016 بشمار می آید که درکمترازیک مایلی ساختمان پارلمان روزیکشنبه اول اکتبر( 9 مهر 1402)، ساعاتی قبل از بازگشت قانونگذاران از تعطیلات تابستانی سه ماهه رخ داد.

شبکه راشاتودی هم در این خصوص گزارش تأکید کرد که این حمله تروریستی درست در روزی رخ داده است که پارلمان ترکیه قرار بود امروز پس از تعطیلات تابستانی، مجدداً‌ تشکیل جلسه دهد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود به مناسبت بازگشایی، حمله صبحگاهی را "آخرین نفس زدن‌های تروریسم" خواند. وی افزود: کسانی که آرامش و امنیت شهروندان را تهدید می کنند به اهداف خود نرسیده اند و هرگز نخواهند رسید.

«علی یرلی کایا»، وزیر کشور، در شبکه اجتماعی X گفت که دو مهاجم حدود ساعت 9:30 صبح روز یکشنبه به وقت محلی با یک خودرو تجاری به ساختمان ریاست عمومی امنیت نزدیک شدند.

به گفته «علی یرلی کایا»، یکی از آنها مواد منفجره را منفجر کرده که خود در این انفجار که گویی انتحاری بوده است کشته می شود، در حالی که دومی با شلیک گلوله نیروهای امنیتی مستقر در بیرون ساختمان کشته و جان خود را از دست می دهد.

وی افزود: در این حادثه تروریستی دو مأمور پلیس مجروح شدندکه جراحت آنها عمیق نبوده و سرپایی مداو شدند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش کرد که دادستانی آنکارا تحقیقاتی را درباره حمله تروریستی در مقابل اداره کل امنیت وزارت کشور آغاز کرده و ممنوعیت پخش و دسترسی به محتوای مرتبط با این حادثه را صادر کرد.

وزارت دادگستری ترکیه در واکنش به این حمله تروریستی گفته است که این حمله تروریستی مانع از ادامه مبارزه آنکارا با تروریسم نخواهد شد.

اردوغان همچنین با اشاره به تغییرات احتمالی در قانون اساسی ترکیه در دوره پارلمانی آتی، بعد از انتخاباتی که در اوایل سال جاری برگزار شد، نسبت به تمرکز فزاینده قدرت مخالفانش در اطراف ریاست جمهوری هشدار داد.

اردوغان با اشاره به کودتای نظامی خنثی شده در سال 2016، اظهار داشت ترکیه «لایق آن است که مبارزه خود برای دموکراسی را با قانون اساسی که رنگ و بوی غیرنظامی داشته باشد ، مسیر خود را بسوی آینده طی کند  و نباید در این مسیر تردید کرد و آن  را به تأخیر اندازیم تا بعدها دچارحسرت نشویم.»

پس از این حمله، مقامات امنیتی، یکی از معابر اصلی پایتخت ترکیه را که از نزدیکی تعدادی از نهادهای دولتی از جمله ساختمان پارلمان می گذشت، بنابر مصالح امنیتی و کنترل اوضاع  بستند.

پلیس همچنین اعلام کرد" بسته های مشکوک" در سایر نقاط شهر را کنترل خواهد کرد تا مانع از انفجارهای احتمالی در سطح شهر شوند.

به گزارش خبرگزاری دولتی آنادولو، دادگاه جنایی صلح ترکیه در آنکارا دسترسی رسانه ها و انتشار این حمله تروریستی را ممنوع اعلام نمود.

مقامات ترکیه در سال گذشته قانون گسترده‌ای را با هدف جلوگیری از "اطلاعات نادرست" تصویب کردند و اعلام نمودند چنانچه کسانی که  این قانون را نقض کنند به دلیل جرم ارتکابی به سه سال زندان محکوم خواهند شد.  

این قانون زمانی سنگ بنایش گذاشته شدکه یک مهاجم درنوامبرگذشته بمبی را دریکی ازشلوغ ترین خیابان های خرید استانبول منفجر کرده که منجر به کشته شدن شش نفر و زخمی شدن حداقل81 نفر گردید، و پس از این حادثه دلخراش تروریستی بود که اجرایی گردید. مقامات ترکیه شبه نظامیان کرد را مسئول این حمله می دانند.

حمله در آنکارا به دنبال موجی در سراسر ترکیه درسال‌های اخیر رخ داد که مقامات، عمدتاً اعضای دولت اسلامی یا گروه‌های شبه‌نظامی کرد را مقصر دانستند.

لازم به ذکر است در فوریه 2016، یک بمب به کاروان خودروهای حامل پرسنل نظامی در ساعات شلوغی در آنکارا اصابت کرد که 30 نفر را کشته و 60 نفر را زخمی نمود.

یک ماه بعد، بمب دوم به یک بلوار مرکزی درآنکارا اصابت کرد و 37 نفر را کشت و 125 نفر را مجروح کرد. شبه نظامیان کرد شاهین آزادی کردستان مسئولیت هر دو حمله را بر عهده گرفتند.

مقامات ترکیه با تکرار واکنش به حملات قبلی، اطلاعات نادرست ادعایی درباره حمله اخیر در آنکارا را محکوم کردند.

فخرالدین آلتون؛ ریاست اداره ارتباطات ترکیه را که نهادی وابسته به ریاست جمهوری است بر عهده دارد، به شهروندان ترکیه در مورد انتشار آنچه او به عنوان اطلاعات نادرست می خواند هشدار داد.

آلتون درشبکه اجتماعی X، که قبلاً توییتر نامیده می‌شد، گفت: «ما می خواهیم یک بار دیگر بر اهمیت ادامه فعالیت‌های خبری خود در مورد این موضوع با احساس مسئولیت تأکید کنیم.

«علی یرلی کایا»  به کاربران ترک شبکه های اجتماعی نسبت به اشتراک گذاری تصاویر این حمله به صورت آنلاین هشدارداد. ماتحقیقاتی را علیه کسانی که تصاویررا دررسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، راه اندازی کرده ایم. من به آنها هشدار می دهم، لطفاً تصاویر را حذف کنید.

وزیر کشور که اخیراً با تغییرکابینه پس از انتخابات منصوب شده است، از رسانه‌ها برای پوشش خبر حمله تروریستی در آنکارا تشکر کرد و در عین حال ممنوعیت پخش را که توسط سازمان دیده بان، شورای عالی رادیو و تلویزیون (RTÜK) اعمال گشته ، یادآور شد.

وی افزود: ما از حادثه امروز به شدت اندوهگین و غمگین هستیم... اجازه دهید به افرادی که این تصاویر را به اشتراک می‌گذارند یک بار دیگرهشدار بدهم، لطفاً آن‌ها را حذف کنید، و در این ایام حزن و اندوه حرمت نگه داشته و بی احترامی نکنید.[1]
 

همان گونه که ابتدای این یادداشت بیان شد باز یادآور می‌شوم در نوامبر سال گذشته میلادی، انفجاری در یک منطقه پر رفت‌ و آمد در مرکز استانبول که بزرگ‌ترین شهر ترکیه محسوب می‌شود، رخ داد که در نتیجه آن هشت نفر از جمله دو کودک جان باختند. مقام‌های ترکیه، گروه تروریستی «پ‌ک‌ک» (حزب کارگران کردستان) و «ی پ گ» (شبه‌نظامیان کرد سوریه) را عامل این حمله دانستند که البته «پ ک ک» هرگونه مشارکت در این عملیات تروریستی را رد کرد.
 

در هرحال اعمال تروریستی در هرنقطه‌ای از جهان محکوم است و مروجین این اعمال زشت و شنیع و ضد انسانی بدانند هیچگاه به مقصود خود در دراز مدت و حتی کوتاه مدت نخواهند رسید و قطعا این افراد و راهبران این تفکر فاشیستی جنایتکار در نزد افکارعمومی جهانیان منفور و مطرود هستند.
 

 دکتر اسدالله افشار
 

پی‌نوشت:

1- Michaelson. Ruth(  in Istanbul and agencies).  Attackers detonate bomb near Turkish government buildings in Ankara. Translator: Asadollah Afshar. 2023 Guardian News & Media Limited or its affiliated companies. All rights reserved. (modern). Sun 1 Oct 2023 16.04 BST.

دکتر اسدالله افشار

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/85194کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور