درحال بارگذاری

گروه: فرهنگ / حوزه حج و زیارت و وقف/ایران شناسه: ۷۸۶۶۶۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۶ : ۱۷ دیدگاه: ۰

حجت الاسلام والمسلمین نواب:

کاهش شمار عوامل اجرایی حج یک سیاست قطعی است

کاهش شمار عوامل اجرایی حج یک سیاست قطعی است نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، کاهش شمار خادمان و عوامل اجرایی کاروان‌های حج تمتع را با حفظ کیفیت خدمات، یک «سیاست قطعی» به منظور کمک به افزایش اعزام شمار بیشتری از زائران اعلام کرد.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي «نيک رو» به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، سرپرست حجاج ایرانی این اظهارات را در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه خبر با عنوان «بررسی روند اعزام زائران ایرانی به سرزمین وحی» بیان کرد.

در این گفتگو که «شمس الدین فرزادی پور» مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) و «سعید چلندری» مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) تهران نیز حضور داشتند حجت الاسلام نواب در پاسخ به مجری برنامه که درباره کاهش یک هزار نفری عوامل اجرایی حج امسال و میزان تأثیر آن در ارائه خدمات به زائران خانه خدا سوال کرد، گفت: وظیفه اصلی بعثه مقام معظم رهبری، امور فرهنگی کاروان‌ها، اعمال دینی و معنوی زائران و حوزه نرم افزاری حج است و بهتر است این سوالات در برنامه‌ای با حضور رئیس سازمان حج و زیارت مطرح شود، اما لازم است من هم به عنوان خدمتگزار زائران به اینگونه موضوعات توجه داشته باشم.

وی افزود: هنوز نمی‌توان بطور دقیق تعداد عوامل اجرایی و خادمان کاروان‌ها را که امسال کاهش می‌یابند، بیان کرد چون زمانی می‌توانیم این آمار را اعلام کنیم که همه برنامه‌هایمان را دراعزام به حج انجام داده باشیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه ممکن است برخی کاروان‌ها که سالمندان زیادی دارند، خدمه کمکی بفرستیم، افزود: با این حال، از کاهشی که در بخش خادمان و عوامل حج ۱۴۰۲ صورت گرفته است، امسال تعداد ۴ یا ۵ کاروان به شمار کاروان‌های زائران افزوده می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین نواب گفت: این کاهش ظرفیت هم در نیروهای بعثه مقام معظم رهبری، هم سازمان حج و زیارت وهم هیأت پزشکی، کارکنان هواپیمایی، خبرنگاران صداوسیما و سایر خدمه صف و ستادی حج صورت گرفته است.

وی هدف از این اقدام را کمک به افزایش اعزام شمار بیشتری از زائران خانه خدا بیان کرد و اظهارداشت: ما اکنون زائران در صف مانده زیادی داریم و از زمان ثبت نام ۳۰ سال طول خواهد کشید تا آخرین ثبت نامی ها مشرف شوند و با این وضعیت، بسیاری از آنها، باید با حالت کسالت و سن بالا، حج خود را انجام دهند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه دراین شرایط باید از خادمین حج با حفظ کیفیت کاسته شود تا بتوان زائران بیشتری را اعزام کرد، گفت: با این نگاه، کاهش خادمان وعوامل اجرایی حج یک برنامه و سیاست قطعی است اما کاهش کیفیت ارائه خدمات در حج، خیر.

حجت الاسلام والمسلمین نواب در این زمینه به کاهش اعضای مرکز پزشکی حج اشاره و تاکید کرد: امسال تعداد ۴۰۰ پزشک و پیراپزشک داریم که به عنوان زائر عادی در کاروان‌ها حضور دارند و حاضرند به صورت افتخاری به زائران خانه خدا خدمت کنند.

وی افزود: مردم ایران که مردمی خدوم و نوعدوست هستند، کجا می‌توانند بهتر از مکه و مدینه را برای خدمت به هموطنان زائرخانه خدا بیابند؟! آنهم در حالی که از مقتدایشان، امام سجاد (ع) یاد گرفته اند که ایشان به صورت غریبه و ناشناس به یک کاروان حج رفته بودند تا به زائران خدمتگزاری کنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید بر اینکه باید از این ظرفیت عظیم مردمی به خوبی در موسم حج استفاده شود، یادآور شد: درحال حاضر، افرادی به عنوان زائر خادم و زائر خادمه در کاروان‌ها داریم که می‌خواهند به حجاج مسن کمک کنند، به گونه‌ای که جمع زیادی از بانوان گفته اند آماده خدمتگزاری به زائران مسن خانم هستند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب تصریح کرد: وقتی از مردم برای مشارکت در کاری دعوت شود، خود آنها با میل و رغبت پای کار می آیند و نتیجه چنین کاری در حج، افزایش تشرف شمار بیشتری از زائران منتظر به زیارت بیت الله الحرام خواهد بود.

 

* کاروان ۲۳۰ نفره آزمایشی است

سرپرست بعثه مقام معظم رهبری درباره علت تشکیل کاروان‌های پرتعداد ۱۸۰ و ۲۳۰ نفره در حج ۱۴۰۲ گفت: در گذشته به دلیل وجود هواپیماهای پهن پیکر بوئینگ و ایرباس در ایران، کاروان‌های بزرگ حتی ۲۶۰ نفره هم داشتیم اما امسال فقط یک کاروان ۲۳۰ نفره داریم که آزمایشی و پرواز محور است.

وی افزود: تعداد اعضای کاروان‌ها بر اساس نیاز و ظرفیت شهرستانها و استان‌ها تنظیم می‌شود و امسال حدود ۱۳۰ کاروان با ظرفیت عادی و کمتر از ۱۵۰ نفر داریم.

 

* ایران ارزان‌ترین حج را دارد

حجت الاسلام والمسلمین نواب در پاسخ به سوالی مبنی بر بالابودن هزینه‌های حج اظهارداشت: بالا رفتن هزینه‌های حج از ناحیه دولت ایران نیست بلکه عوامل مختلفی از جمله هزینه‌های هتل و اقامت در آن تأثیرگذار هستند و بطور نمونه، امسال دولت عربستان، مالیات بر ارزش افزوده در همه امور تجاری را ۱۵ درصد افزایش داده است.

وی افزود: میانگین سرانه هزینه‌های حج برای هر زائر ایرانی حدود چهار هزار دلار است در حالی که در بسیاری از کشورها، هزینه‌های آنان چندین هزار دلار بیشتر است و از این نظر، ایران یکی از ارزان‌ترین حج‌ها را دارد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین گفت که امسال هم سفارت و هم کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در عربستان دایر می‌شوند و کارکنان آنها برای انجام وظایف محوله در حال استقرار در این مراکز دیپلماتیک هستند.

وی همچنین از برنامه ایران برای استفاده زائران «مدینه بعد» از قطارهای سریع السیر در مسیر مکه به مدینه خبر داد و گفت که برای نخستین بار، شماری از زائران ایرانی پس از انجام مناسک حج با قطار از مکه راهی مدینه منوره خواهند شد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب همچنین از تلاش بعثه و سازمان حج برای استفاده از فرودگاه طایف جهت انتقال زائران ایرانی خبر داد و اظهارداشت: در حال حاضر، پروازهای مدینه قبل به مقصد شهر پیامبر انجام می‌شود، اما پروازهای مدینه بعد که از طریق فرودگاه جده صورت می‌گیرد، به دلیل آنکه موجب می‌شود زائران خانه خدا برای احرام پوشیدن در مسجد جحفه و رفتن به مکه بیش از ۳۰۰ کیلومتر را طی کنند، مشکلاتی به بارآورده است.

وی طولانی شدن مسیر، شرجی بودن هوا و احتمال نرسیدن شماری از زائران به مکه مکرمه تا قبل از طلوع آفتاب که گاهی موجب می‌شود آنها به عنوان کفاره، ناچار به قربانی کردن گوسفند شوند، از جمله این مشکلات دانست و یادآور شد که طولانی شدن مسافت علاوه بر خسته کردن زائران، هر ساله موجب قربانی کردن ۳۰۰ تا ۴۰۰ گوسفند به صورت کفاره می‌شود.

سرپرست حجاج ایرانی گفت: در صورتی که فرودگاه طایف به مقاصد پروازی ایران در حج اضافه شود، مسیر زائران نزدیک به صد کیلومتر خواهد بود و آنها می‌توانند در این مسیر، در میقات قرن المنازل، احرام بپوشند.

 

* برنامه‌های معرفت افزایی زائران

حجت الاسلام والمسلمین نواب در بخش دیگری از برنامه گفت وگوی ویژه خبری به تشریح برنامه‌های بعثه مقام معظم رهبری در حوزه معرفت افزایی زائران در سه سطح فردی، کاروانی و سراسری پرداخت و از برگزاری ۱۰ جلسه آموزشی و معرفت افزایی برای زائران کاروان‌های مدینه قبل و ۱۲ جلسه برای کاروان‌های مدینه بعد خبر داد.

وی گفت: در این جلسات، احکام و مناسک حج، تاریخ اسلام، مباحث قرآنی و دیگر موضوعات دینی و مذهبی مورد نیاز زائران بیان می‌شود.

سرپرست بعثه مقام معظم رهبری، پخش برنامه آنلاین «پرسمان حج» از شبکه اینترنتی «میقات»، در دسترس بودن ۱۸۰ جلسه ضبط شده موردنیاز زائران خانه خدا، برگزاری جلسات «انس و معرفت» و «انس با قرآن» با حضور قاریان ممتاز قرآن کریم، راه اندازی کتابخانه های سیار در هتل‌های محل اقامت زائران در مکه و مدینه و آموزش دعای مکارم و دعای والدین و فرزند از صحیفه سجادیه را از جمله برنامه‌های بعثه در حوزه فرهنگی در حج امسال بیان کرد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب گفت: به لطف خدا و با زحماتی که برادران عزیز در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران کشیده اند، از سوم خرداد تاکنون حدود ۱۰ هزار زائر به سرزمین وحی منتقل و به زیارت مرقد پاک پیامبر رحمت (ص)، ائمه طاهرین و ائمه مظلوم بقیع (ع) و حضرت فاطمه اطهر (س) مشرف شده اند.

وی افزود: در این مدت، جلسات انس و معرفت و همچنین دعای کمیل و دعای ندبه در هتل‌های محل اقامت زائران ایرانی در مدینه منوره برگزار شده است و برنامه‌های آنان روند عادی خود را طی می‌کند.

در این برنامه خبری، فرزادی پور مدیرعامل ایران ایر نیز با تشریح خدمات این شرکت در زمینه انتقال زائران گفت که از مجموع ۳۹ پرواز انجام شده، بجز یک پرواز که تأخیری شش ساعته داشت، سایر پروازهای این شرکت از ایستگاههای مختلف بطور میانگین حدود نیم ساعت تأخیر داشته که از نظر فنی، قابل قبول است.

چلندری مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) تهران نیز گفت که امسال کاروان‌های ۱۰ استان پروازهای خود را به سرزمین وحی از طریق ترمینال سلام فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) انجام می‌دهند و ظرفیت پنج هزار پارکینگ خودرویی نیز در این فرودگاه برای بدرقه و استقبال از زائران وجود دارد هرچند بهتر است به منظور تسهیل و تسریع روند اعزام زائران، همراهان آنها از حضور در فرودگاه خودداری کنند.

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/78666کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور