درحال بارگذاری

گروه: بین الملل/بین الملل/ایران شناسه: ۷۸۴۸۰۳ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۲ : ۲۰ بازدید: ۱۱۰۶۳دیدگاه: ۰

حمله شبه نظامیان همسو با اوکراین به بلگورود روسیه

حمله شبه نظامیان همسو با اوکراین به بلگورود روسیه مسکو مدعی شده است که حمله به خاک روسیه به رهبری شبه نظامیان همسو با اوکراین را دفع کرده است که بر ادامه کارزار خود اصرار دارند. استان بیلگاراد؛ یکی از واحدهای فدرالی روسیه است. این استان در مرز اوکراین و از نظر جغرافیایی در لبه جنوبی دشت روسیه میانی واقع شده است.

پايگاه خبري تحليلي «نيک رو»، مسکو مدعی شده است که حمله به خاک روسیه به رهبری شبه نظامیان همسو با اوکراین را دفع کرده است که بر ادامه کارزار خود اصرار دارند. استان بیلگاراد؛ یکی از واحدهای فدرالی روسیه است. این استان در مرز اوکراین و از نظر جغرافیایی در لبه جنوبی دشت روسیه میانی واقع شده است. جمعیت آن ۱٬۵۱۱٬۶۲۰ نفر (سرشماری سراسری جمعیت روسیه در سال ۲۰۰۲) و مرکز آن شهر بیلگاراد است.صبح اول خرداد ۱۴۰۲ واحدهایی از لژیون روسیه آزاد (روس‌هایی که در جبهه اوکراین می‌جنگند) با استفاده از خودروهای زرهی و تانک وارد منطقه بلگورود روسیه شده و برخی قسمت‌های خاک روسیه را تصرف کردند. از سویی دیگر در منطقه بلگرود وضع اضطراری  اعلامیه شد که دلیل آن وجود سایت ذخیره سازی سلاح‌های هسته‌ای که تنها ۱۷ کیلومتر با مرز اوکراین فاصله دارد بود.

ویاچسلاو گلادکوف فرماندار منطقه مرزی بلگورود روسیه گفت: پس از حمله روز دوشنبه 1 خرداد ماه 1402   ( 22 مارس 2023) یک گروه خرابکار اوکراینی به این منطقه نیروهای مسلح این کشور امشب (سه‌شنبه) نیز با حمله پهپادی اهداف غیرنظامی را مورد هدف قرار دادند.

به نقل از رویترز، اخباری که دوشنبه در برخی شبکه‌ها منتشر شد، حاکی است که ساختمان‌های وزارت کشور و سرویس امنیت روسیه FSB در بلگورود هدف حمله این گروه قرار گرفتند و نیروهای امنیتی حمله این گروه را دفع کردند.

در جریان آنچه فرماندار بلگورود در تلگرام به عنوان بمباران و حملات هواپیماهای بدون سرنشین توصیف کرد، چندین نفر مجروح شدند و چندین خانه و یک ساختمان اداری محلی آسیب دیدند.

گلادکوف افزود: عملیات پاکسازی توسط وزارت دفاع روسیه و سازمان‌های مجری قانون در حال انجام است و به ساکنان منطقه گفته شده است که هنوز نمی‌توانند به خانه‌های خود بازگردند.

نشریه نیویورک تایمز نیز در همین رابطه نوشت: درگیری‌ها برای دومین روز در روز سه‌شنبه 2خرداد1402 در منطقه بلگورود در جنوب روسیه ادامه یافت، زیرا یک گروه شبه‌نظامی وابسته به اوکراین مدعی شد که روستاها را تصرف کرده و ضدحمله‌ها را دفع می‌کند که تا به امروز برجسته‌ترین نمونه این دست حملات از ورود جنگ به خاک روسیه است.

وزارت دفاع روسیه بعدازظهر سه‌شنبه اعلام کرد که شبه‌نظامیان را از مرز عقب رانده است و افزود که تعداد زیادی از خرابکاران کشته شده‌اند.

وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه هم در بیانیه‌ای گفته بود که "رژیم کی‌یف بعد از شکست در شهر باخموت به اقدامات تروریستی علیه غیرنظامیان روی آورده است."

به گفته وزارت دفاع روسیه نزدیک به ۷۰ نفر از تروریست‌های ملی‌گرای اوکراینی کشته و چهار خودروی زرهی و پنج کامیون نظامی منهدم شدند.

رسانه خبری Hromadske اوکراین به نقل از منابع اطلاعاتی ارتش این کشور نوشت که دو گروه مخالف دولت روسیه به نام «لژیون آزادی روسیه» و «یگان داوطلبان روسیه» این حمله را انجام دادند.

این رسانه افزود که این گروه‌ها مشتکل از اتباع روس بوده و با مقام‌های کرملین مبارزه می‌کنند.

میخایلو پودولیاک مشاور ریاست جمهوری اوکراین گفت که کی‌یف دراین حمله نقشی نداشته است اما «تحولات منطقه بلگورود را رصد می‌کند.»

فرماندار بلگورود گفت که پس از این حمله، «رژیم ضدتروریسم» را به اجرا درآورده و مجوز اعمال اختیارات گسترده برای سرکوب عوامل حمله را صادر کرده است.

وی افزود که در دو حمله جداگانه گروه «خرابکار» خانه‌ها و ساختمان‌های اداری در دو شهر «بوریسوفکا» و «گرایوورون» آسیب دیدند.

به نوشته رویترز، کانال تلگرامی «بازا» که ارتباطاتی با سرویس‌های اطلاعاتی روسیه دارد، پیشتر یک ویدیوی هوایی منتشر کرد که ظاهرا پیشروی یک خودروی زرهی اوکراین در پست مرزی گرایوورون را نشان می‌داد.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از این حمله مطلع شده و اقدامات لازم برای عقب راندن «خرابکاران» در حال انجام است.

فرماندار بلگورود تأیید کرد که ارتش، گارد مرزی، گارد ریاست جمهوری و سرویس امنیت روسیه در حال انجام عملیات هستند.

وی افزود که دستکم هشت نفر زخمی و سه خ1انه و ساختمان اداری آسیب دیده‌اند.[1]
 

 آمریکا: حملات در خاک روسیه را تشویق نمی‌کنیم
متیو میلر سخنگوی جدید وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران، افزود که ایالات متحده گزارش‌های جداگانه‌ای را در رسانه‌های اجتماعی مشاهده کرده که ادعا می‌کنند از "سلاح‌های ارائه شده توسط آمریکا برای حمله" به خاک روسیه استفاده شده است.
میلر ادعا کرد: ما در حال حاضر در مورد اعتبار این گزارش‌ها تردید داریم.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا یادآور شد: موضع آمریکا در قبال خصومت‌ها در خاک روسیه تغییری نکرده است.
وی تأکید کرد: ما حملات در داخل روسیه را تشویق نمی‌کنیم و با این حملات مخالفیم. این امر را به صراحت اعلام کرده‌ایم اما همانطور که گفته‌ایم، چگونگی انجام این جنگ به اوکراین بستگی دارد.
 

نویسنده گاردین در مقاله ای تحت عنوان؛ روسیه مدعی دفع حمله بلگورود توسط جنگجویان ضد پوتین است می‌نویسد: وزارت دفاع روسیه ویدئوهایی را منتشر کرد که مدعی بود حملات توپخانه‌ای و بمباران را نشان می‌دهد که اعضای دو واحد را هدف قرار می‌دهد: سپاه داوطلب روسیه و لژیون آزادی روسیه. آن ویدیوها را نمی‌توان به‌طور مستقل تأیید کرد. آنها شامل حمله هوایی به ساختمانی بودند که به نظر می‌رسید شبیه پاسگاه مرزی گریورون است، جایی که شبه‌نظامیان ویدیویی را بارگذاری کرده بودند که شامل یک مرزبان روسی بود که در برکه‌ای از خون افتاده بود.  
 

درادامه مقاله آمده است: اعضای آن واحدها گفتند که کمپین آنها ادامه دارد و ادعای روسیه مبنی بر کشته شدن ده‌ها نفر از آنها را رد کردند. یکی از ویدئوهای ارسال شده توسط سپاه داوطلب روسیه نشان می‌دهد که جنگجویان سوار بر یک خودروی زرهی در آن چیزی که آن را «بخش کوچک، اما از قبل [آزادشده] میهن ما می‌خواند» نشان می‌دهد. یکی دیگر به آنها نشان داد که از محلی که مدعی بودند در داخل روسیه است گلوله های خمپاره شلیک می‌کنند.
این نویسنده در مقاله خود مدعی است؛ روس‌ها ویدئوهایی از هلیکوپترها در حال پرتاب آتش بر فراز یک شهر منتشر کردند، در حالی که رسانه‌های اوکراینی ویدئویی از پهپاد منتشر کردند که نشان می‌دهد دود از یک روستا پس از گلوله باران بلند می‌شود. چنین صحنه‌هایی در شهرها و شهرهای اوکراینی که توسط روسیه مورد حمله قرار گرفته‌اند، فراگیر شده‌اند، اما در سمت روسیه مرز نادر هستند.
این حمله برون مرزی توسط برخی به عنوان یک عملیات بالقوه «شکل دهی» به منظور منحرف کردن توجه روسیه در میدان نبرد قبل از حمله متقابل مورد انتظار اوکراین در نظر گرفته شد.
 

در حالی که اوکراین هرگونه ارتباط با این یگان‌ها را رد کرده است، اما آنها در خاک اوکراین مستقر هستند و به نظر می‌رسد که مجهز به خودروهای نظامی ساخت ایالات متحده از جمله هاموی و خودروهای ضد مین بین‌المللی Maxxpro 1224 هستند. ایالات متحده در سال 2022 اعلام کرد که صدها خودرو از این نوع را به ارتش اوکراین تحویل خواهد داد.
در واشنگتن، مقامات درباره ادعاهایی مبنی بر استفاده از تسلیحات ارائه شده توسط ایالات متحده تردید کردند!
مقامات آمریکایی می‌گویندکه ما در حال حاضر نسبت به صحت این گزارش‌ها شک داریم. به عنوان یک اصل کلی تر، همانطور که گفتیم ، ما حملات در داخل روسیه را تشویق یا فعال نمی‌کنیم و این را به صراحت بیان کرده‌ایم. متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت: اما همانطور که ما همچنین گفتیم، این به اوکراین بستگی دارد که چگونه این جنگ را انجام دهد.
 

اعضای واحدهای ضد کرملین، که شامل جنگجویان ضد پوتین با راست افراطی روسیه هستند، ویدیوهایی از خود منتشر کرده بودند که می‌گفتند مرز "باز شده است" و مدعی شده‌اند که یک نفربر زرهی روسی را ربوده‌اند.
تعداد جنگجویان شبه‌نظامی را 80 نفر تخمین زده‌اند، در حالی که برخی وبلاگ‌نویسان نظامی روسی نزدیک به وزارت دفاع می‌گویند که این تعداد می‌تواند به 500 نفر برسد.
 

روسیه باید به جنگ خود در اوکراین ادامه دهد
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز سه شنبه گفت که این حمله "نگرانی عمیق" را برانگیخته است و به این معناست که روسیه باید به جنگ خود در اوکراین ادامه دهد. پوتین در مراسم اعطای جوایز در مسکو در حالی که خواستار "تحکیم ملی" در مورد تلاش در جنگ شد؛ گفت روسیه "در حال تجربه روزهای سختی می‌باشد"
یک منبع بریتانیایی در روز سه‌شنبه اعلام کرد: «روسیه با یک تهدید امنیتی چند حوزه‌ای جدی فزاینده در مناطق مرزی خود، با تلفات هواپیماهای جنگی، حملات بمب‌های دست‌ساز به خطوط راه‌آهن، و در حال حاضر اقدام مستقیم حزبی مواجه است. روسیه تقریباً به طور قطع از این حوادث برای حمایت از روایت رسمی که قربانی جنگ است استفاده خواهد کرد.»
میخایلو پودولیاک، مشاور دولت اوکراین، گفت: «به طور جدی، زمان آن رسیده است که رژیم روسیه به واقعیت عینی فکر کند: هر چه زودتر تمام سرزمین‌های اوکراین را ترک کنید، روسیه در نهایت با فاجعه کمتری مواجه خواهد شد.»
جزئیات این حمله و تعداد تلفات در عصر روز سه شنبه منتشر شد. روزنامه کامرسانت گزارش داد که یک پایگاه روسی به نام بلگورود-22 بارگلوله باران شد که منجر به کشته شدن دو سرباز روسی شد. این پایگاه در گذشته به عنوان محل ذخیره سازی کلاهک‌های هسته‌ای استفاده می‌شده است. و قبل از این حمله هیچ حمله‌ای به این پایگاه قبلاً گزارش نشده است.

همان گونه که در ابتدای یادداشت بیان شد؛  گلادکوف شامگاه سه‌شنبه گفت که بلگورود مورد حمله جدید یک پهپاد قرار گرفته است که یک وسیله انفجاری را رها کرده و به یک خودرو آسیب رسانده است. بعداً گفت که پهپاد دوم سرنگون شده است. صدها نفر از ساکنان بلگورود روز دوشنبه از خانه‌های خود تخلیه و پس از شروع درگیری در خانه‌های موقت قرار گرفتند. روز سه شنبه و در میان ادامه درگیری‌ها، فرماندار به مردم هشدار داد که به خانه‌های خود باز نگردند.[2]
 

 دکتر اسدالله افشار


پی‌نوشت:

1- https://www.dailymail.co.uk/wires/reuters/article-۱۲۱۱۱۱۹۹/Russian-regional-governor-says-Ukrainian-sabotage-group-crossed-border.html

2- Andrew Roth and David Smith. Russia claims to repel Belgorod attack by anti-Putin fighters. Translator: Asadollah Afshar . Guardian News & Media Limited or its affiliated companies. Wed 24 May 2023 00.37

دکتر اسدالله افشار

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/78480کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور