درحال بارگذاری

گروه: هنر و رسانه / حوزه رادیو و تلویزیون/ایران شناسه: ۷۳۲۷۴۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹ : ۰۷ بازدید: ۵۱۳دیدگاه: ۰

دبیر دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک:

جشنواره پژواک به دنبال ایجاد تنوع در ساختارهای برنامه سازی رادیو است

جشنواره پژواک به دنبال ایجاد تنوع در ساختارهای برنامه سازی رادیو است دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند، اردیبهشت 1402 در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار و برگزیدگان معرفی خواهند شد.

پايگاه خبري تحليلي «نيک رو»، دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند، اردیبهشت 1402 در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار و برگزیدگان معرفی خواهند شد.

 

جشنواره پژواک اهدافی مانند شناسایی و معرفی استعدادها را دنبال می‌کند
در همین رابطه «حمیدرضا افتخاری» دبیر دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک در گفتگویی عنوان کرد:‌ این جشنواره امسال دومین دوره خودش را با شعار «صدای واقعیت، پژواک حقیقت» برگزار می‌کند و هدف از برگزاری این جشنواره، شناسایی و معرفی برترین آثار مستند رادیویی در سطح ملی و ایجاد رقابت سازنده بین مستندسازان و همچنین کشف و رشد استعدادهای حوزه برنامه‌سازی است.
افتخاری، جشنواره پژواک را یک جشنواره تخصصی برنامه‌های مستند در رادیو دانست و افزود: مستندهایی که با رویکردی خلاقانه و نوآورانه بر امیدآفرینی و نشاط اجتماعی، عدالت و عدالت‌خواهی، تقویت روحیه و احساس هویت و انسجام ملی، عدالت و عدالت‌خواهی، تقویت روحیه و احسای هویت و انسجام ملی، توجه به سبک زندگی ایرانی – اسلامی و همینطور فرهنگ و هنر ایرانی – اسلامی (با رویکرد هدایت فرهنگی) تاکید می‌کنند،‌در این جشنواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهند شد.


در بخش مردمی همه علاقمندان می‌توانند شرکت کنند
دبیر دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک شرکت مخاطبان در جشنواره را آزاد دانست و گفت: در بخش مردمی همه علاقمندان به غیر از برنامه‌سازان صداوسیما که در رادیو مشغول فعالیت هستند می‌توانند شرکت کنند. شرکت عموم مردم در جشنواره رادیویی پژواک آزاد است و امسال از تمام علاقه‌مندان دعوت می‌کنیم در بخش مردمی با دو ساختار «مستند روایی» و «مستند گزارشی» در جشنواره شرکت و مستندهای 20 دقیقه‌ای تولید کنند و با مراجعه به سایت جشنواره به آدرس www.pejvak.irib.ir آثارشان را از بخش فراخوان ارسال کنند.


برنامه‌سازان صداوسیما فقط در بخش حرفه‌ای می‌توانند شرکت کنند
وی افزود: برنامه‌سازان صداوسیما فقط در بخش حرفه‌ای می‌توانند شرکت کنند. در بخش حرفه‌ای دو قسمت داریم. یک بخش موضوعی است که در واقع بخش اصلی است و می‌تواند فارغ از ساختار تولید شود. در این بخش شش موضوع «انقلاب اسلامی، دفاع‌مقدس، استقلال و همبستگی ملی»، «جهاد تبیین و هدایت فرهنگی»، «جمعیت، فرزندآوری و تقویت نهاد خانواده»، «محیط زیست»، «شعار سال: تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» و «پاسداشت زبان فارسی» بخش موضوعی است.
افتخاری ادامه داد: در بخش ساختاری برنامه‌سازان حرفه‌ای می‌توانند در شش بخش مستند محض، مستند بازسازی، مستند داستانی، مستند گزارشی، مستند چهره‌نگاری (مستند پرتره/بیوگرافی)  و مينی‌فيچر (MiniFeature) شرکت کنند ولی باید موضوع آن‌ها هم در قالب همان شش موضوع بخش اصلی باشد.


فراخوان ساخت مستند برای حوادث تروریستی اخیر کشور
دبیر دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک تصریح کرد: فراخوان برای حضور در جشنواره، اوایل مهر ماه امسال اعلام شد ولی متاسفانه با توجه به شرایطی که در کشور بوجود آمد، تصمیم گرفته شد بخش ویژه‌ای را به جشنواره اضافه و راه‌اندازی کنیم که این دو بخش با موضوع «شهدای مدافع امنیت» و «حوادث تروریستی» مثل حادثه ایذه و حادثه تروریستی حرم مطهر شاهچراغ(ع) و.... هستند که هم مردم عادی و هم برنامه‌‍سازان حرفه‌ای می‌توانند در این دو بخش به ساخت مستند بپردازند و برای ما از طریق سایت جشنواره به آدرس www.pejvak.irirb.ir آثارشان را ارسال کنند.


پنج ویژگی را برای انتخاب آثار برگزیدگان در جشنواره ملاک قرار دادیم
 وی درباره ملاک‌های داوری برای انتخاب برگزیدگان گفت: برای یک برنامه مستند، ملاک داوری متناسب با ملاک‌های تولید یک برنامه رادیویی است ولی برای آثار جشنواره پژواک، پنج ویژگی شامل پژوهش محور بودن آثار، ژرف‌اندیشی و عمیق بودن نگاه به مسئله و موضوع، وضوح و کیفیت شنیداری و همینطور پرداخت هنرمندانه فنی، اصالت محتوای اثر و بدیع بودن آن، و کارایی (هدف‌گذاری و انتخاب رویکرد مناسب) ملاک‌های اصلی برای انتخاب یک برنامه مستند در جشنواره است.


جشنواره پژواک محکی برای تولیدکنندگان مستند رادیویی است
افتخاری، جشنواره پژواک را محکی برای تولیدکنندگان مستند رادیویی دانست و گفت: از مخاطبان رادیو که علاقمند به کار تولیدات رادیویی هستند می‌خواهم این جشنواره را جدی بگیرند. آثاری که  به مرحله داوری راه پیدا کنند از طریق شبکه رادیویی مستند پخش می‌شود و این جشنواره فرصتی است که علاقمندان به تولیدات رادیویی مستند، خودشان را محک بزنند.


دهم بهمن، آخرین مهلت ارسال آثار برای جشنواره است

دبیر دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک در پایان با اشاره به استقبال مخاطبان و ارسال آثار از تمدید مهلت ارسال آثار خبر داد و گفت: به رغم اینکه آخرین ارسال آثار تا اول بهمن ماه بود، ولی به دلیل استقبال خوبی که از سوی مخاطبان مواجهه هستیم،  تاریخ ارسال آثار تا دهم بهمن ماه تمدید شده و با توجه به اینکه باید زمانی هم برای داوری آثار اختصاص داده شود، ‌به همین دلیل این مدت دیگر تمدید نخواهد شد. همچنین 24 اسفند برنامه‌های راه‌یافته به مرحله نهایی اعلام و چهارم اردیبهشت 1402 نیز اسامی نامزدهای دریافت جایزه اعلام خواهد شد.

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/73274کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور