درحال بارگذاری

گروه: بین الملل / حوزه سیاست خارجی/ایران شناسه: ۶۷۸۸۷۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰ : ۱۸ دیدگاه: ۰

امیرعبداللهیان:

معضل اشغالگری با همه‌پرسی در فلسطین حل و فصل می‌شود

 معضل اشغالگری با همه‌پرسی در فلسطین حل و فصل می‌شود وزیر امور خارجه گفت: معضل اشغالگری و مناقشه دیرین در غرب آسیا با اجرای ابتکار دموکراتیک ایران و برگزاری همه پرسی ملی در فلسطین حل و فصل شده و ساکنان حقیقی فلسطین می‌توانند حکومت مورد نظر خود را تعیین کنند.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي «نيک رو» به نقل از تسنیم، حسین امیرعبداللهیان روز شنبه در اجلاس وزرای خارجه جنبش عدم تعهد برای فلسطین و در حاشیه نشست سران هفتاد و هفتمین مجمع عمومی در محل سازمان ملل،  افزود: متاسفانه در سایه سکوت جامعه جهانی و انفعال مجامع حقوق بشری، هم اکنون با شرایط اسفباری در سراسر فلسطین اشغالی مواجه هستیم و ملت فلسطین بیش از پیش، در حال تجربه شرایط غیر انسانی و تحمل ناپذیر اشغال، محاصره، تجاوز، توسعه طلبی و سیاست وحشیانه رژیم اسرائیل هستند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: در سایه رژیم آپارتاید صهیونیستی، روز به روز شاهد افزایش موارد نقض حقوق اولیه مردم فلسطین از جمله حق حیات و حق سکوت و حق کار بوده و با موج جدیدی از شهرک سازی، کوچ اجباری، مصادره اموال و اراضی، تخریب باغات و اراضی کشاورزی و بازداشت جوانان و کودکان فلسطینی مواجه هستیم.

امیرعبداللهیان گفت: در سالهای اخیر موج بزرگی از محکومیت حقوق بشری اسرائیل توسط سازمان‌های مهم بین المللی حقوق بشری پدید آمده و بسیاری از این سازمان‌ها، رژیم صهیونیستی را مصداق آپارتاید اعلام کرده‌اند.

وی تصریح کرد: اکنون رژیم اشغالگر اسرائیل میان افکار عمومی ملت‌ها، بیش از هر زمان دیگری به عنوان رژیم جنایتکار و آپارتاید شناخته شده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: شورای حقوق بشر، گسترش شهرک سازی توسط این رژیم را به عنوان جنایت جنگی قلمداد کرده است. عفو بین الملل در اخرین گزارش خود، رژیم صهیونیستی را به عنوان موجودیت آپارتاید معرفی کرده است.  بر این اساس، ضرورت پایان دادن به آپارتاید و نژاد پرستی در فلسطین اشغالی به یک مطالبه عمومی تبدیل شده و لازم است این موضوع در بیانیه پایانی این نشست لحاظ شود.

امیرعبداللهیان اظهار داشت: زمان آن فرا رسیده تا اعضای جنبش در راستای اثبات کارآمدی و حفظ اعتبار این نهاد چند جانبه بین المللی با اتکا بر مکانیسم‌های حقوقی بین المللی و همچنین بهره گیری حداکثری از ظرفیت دیپلماتیک خویش، موجبات توقف و مقابله با اقدامات ضد بشری و جنایات گسترده رژیم اشغالگر را فراهم آورده و به ندای تظلم خواهی ملت فلسطین، پاسخ مثبت دهند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران بر این اعتقاد است که در صورت اراده حقیقی اعضای این نهاد مهم بین المللی و پایبندی اعضا به منشور جنبش، ظرفیت‌های لازم برای استیفای حقوق مردم فلسطین در برابر رژیم اشغالگر وجود خواهد داشت.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در این راستا، اتخاذ مواضع صریح، قاطع، به موقع و هماهنگ اعضا در مخالفت با نقض فاحش حقوق بشر و جنایات روز افزون رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی و اتخاذ اقدامات موثر و بازدارنده در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، یک ضرورت اساسی است.

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران در زمان آغاز مذاکرات سازش میان فلسطین و رژیم صهیونیستی در دهه 90 میلادی، نسبت به این روند بدبین بود و با گذشت 30 سال از آن زمان، درستی دیدگاه جمهوری اسلامی به اثبات رسیده است.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: امروزه نسل جوان فلسطینی به ویژه آنهایی که بعد از قرارداد اسلو به دنیا آمده اند، هیچ امیدی به راه حل‌های سیاسی در چارچوب‌های طرح‌های ارائه شده از سوی کشورها و سازمان‌های بین المللی ندارند، زیرا همه این طرح‌ها، به دلیل عدم توجه به ریشه‌های اصلی بحران به بن بست رسیده است.

امیرعبداللهیان با اشاره به مواضع اصولی، منطقی، جامع و کارآمد جمهوری اسلامی ایران درباره حل مساله اشغال فلسطین، اظهار داشت: در تاریخ اول نوامبر 2019 در غالب ابتکار چهار ماده ای تحت عنوان «برگزاری همه پرسی ملی در فلسطین» تسلیم سازمان ملل متحد و دبیرکل آن شد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: بر این باوریم که در صورت اجرای این ابتکار دموکراتیک، معضل اشغالگری و مناقشه دیرین در غرب آسیا (خاورمیانه) حل و فصل شده و ساکنان حقیقی فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی می‌توانند با اعمال حق تعیین سرنوشت، حکومت مورد نظر خود را تعیین کنند.

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/67887کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور