درحال بارگذاری

گروه: بین الملل/بین الملل/ایران شناسه: ۶۷۴۹۱۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۴۳ : ۱۱ بازدید: ۵۰۲دیدگاه: ۰

کیف برای جشن گرفتن عجله نکند!

کیف برای جشن گرفتن عجله نکند! نیویورک تایمز فاش کرده است که ایالات متحده اطلاعات حیاتی را با ارتش اوکراین به اشتراک گذاشته و در آماده سازی "ضد حمله" اخیر این کشور در نزدیکی خارکف شرکت داشته است. صرف نظر از انگیزه‌های دولت بایدن در تبلیغ نقش خود در آنچه رسانه‌های غربی به عنوان یک داستان موفقیت‌آمیز جشن می‌گیرند - احتمالاً با توجه به مصرف داخلی - می‌تواند واقعاً درست و توجیه پذیر باشد.

پايگاه خبري تحليلي «نيک رو»، نیویورک تایمز فاش کرده است که ایالات متحده اطلاعات حیاتی را با ارتش اوکراین به اشتراک گذاشته و در آماده سازی "ضد حمله" اخیر این کشور در نزدیکی خارکف شرکت داشته است. صرف نظر از انگیزه‌های دولت بایدن در تبلیغ نقش خود در آنچه رسانه‌های غربی به عنوان یک داستان موفقیت‌آمیز جشن می‌گیرند - احتمالاً با توجه به مصرف داخلی - می‌تواند واقعاً درست و توجیه پذیر باشد.

دو راه برای نگاه کردن به موج جدید ارتش اوکراین وجود دارد: یکی اینکه کیف شکست سنگینی را به روس ها وارد کرده و آنها را مجبور به عقب نشینی کرده است، یا اینکه سرویس های اطلاعاتی آمریکا در نهایت از رقیق شدن نامحسوس خط مقدم روسیه در خارکف که در هفته های اخیر به عنوان بخشی از سازماندهی مجدد نظامی بطرف دونباس در جریان بود مطلع و آن را با کی یف در میان گذاشته اند، اطلاعاتی که اوکراین با خوشحالی آن را دستمایه عملیات خود قرار داد. جالب اینکه نیویورک‌تایمز نیز خوانش دوم از این وضعیت را مورد تائید قرار داده است.

 در طول هجوم اخیر اوکراین، که قبل از آن به ندرت جنگی در منطقه خارکف وجود داشته است، تعجبی نبود که تمرکز روسیه بر بیرون کشیدن نیروهای باقی مانده در خط مقدم باشد. خط مقدم جدید به طور پیوسته در طول هفته‌ها (یا ماه‌های اخیر) در امتداد رودخانه اوسکول Oskol  شکل گرفته است .

عقب نشینی از مسیر بالاکلیسکو-ایزیوم ناشی از ارزیابی فرماندهی نظامی روسیه بود که با حفظ چنین خط مقدم هیچ هدف مفیدی محقق نخواهد شد. در ماه مارس، زمانی که نیروهای روسی کنترل ایزیوم را به دست گرفتند ، فرض بر این بود که این امر به انجام عملیاتی از شمال به سمت شهر اسلوویانسک در منطقه کراماتورسک در منطقه دونتسک کمک می کند. اما همانطور که در طول 4 ماه گذشته مشخص شد، ظاهراً روس ها این ایده را به کلی کنار گذاشتند.

اشتباه نکنید، نبرد برای دونباس همچنان اولویت شماره یک عملیات نظامی ویژه روسیه است. استقرار مجدد از جهت بالاکلیسکو-ایزیوم اکنون به جای تضعیف حمله در دونباس، همانطور که برخی از روزنامه نگاران غربی حدس می زنند، به طور قابل توجهی آن را تقویت می کند. این سردرگمی ناشی از افسانه باستانی ایزیوم است که این شهر "دروازه" به دونباس و دریای سیاه است. در حالی که، امروزه، با ارتباطات مدرن، خطوط تدارکاتی روسیه به دونباس حتی بدون وجود چنین «دروازه‌ای» از شمال، قابل حفظ است.

دوم، ایزیوم خود در منطقه ای پر درخت - که برخی آن را جنگل شروود می نامند - در غرب آن قرار دارد، جایی که نیروهای اوکراینی خود را مستحکم کرده بودند و حضور روسیه حتی قبلاً نیز مورد سئوال قرار گرفته بود. به زبان ساده، ادامه اشغال ایزیوم تنها باعث تضعیف بیشتر نیروی انسانی روسیه میشد.

با این اوصاف، شفاف سازی رویدادها در مسیر بالاکلیسکو-ایزیوم موجی از انتقادات را در داخل خود روسیه در مورد مدیریت نادرست فرماندهی نظامی به راه انداخته است و حتی برخی از آنها متوجه شخص رئیس جمهور پوتین بوده است. فرماندهی نظامی برای نشان دادن "نتایج" در عملیات دونباس تحت فشار قرار می گیرد. کافی است که بگوییم، ممکن است برخی بازنگری در استراتژی روسیه تا کنون وجود داشته باشد که عملیات و جابجائی های سنگین بیشتر به گروه‌های شبه‌نظامی سپرده شود تا اینکه به نیروهای منظم نظامی وابسته باشد.

در واقع، منطقه خارکف تا کنون تا حد زیادی یک نمایش فرعی بوده است. این واقعیت که هیچ برنامه‌ای برای برگزاری همه‌پرسی در خارکف- برخلاف خرسون و زاپوروژیا در جنوب که قرار است در اوایل سپتامبر برگزار شود (تاکنون متوقف مانده است) وچود نداشته است، گویای این حقیقت است.
    
مطمئناً پیشروی های هفته گذشته در مسیر بالاکلیسکو-ایزیوم به عنوان یک تقویت کننده بزرگ روحیه برای نیروهای مسلح اوکراین خواهد بود. این خود پیامدهایی را برای آینده بدنبال خواهد داشت. اولا، کی یف هیچ تمایلی برای مذاکرات صلح نخواهد داشت. بیانیه تند وزیر دفاع اوکراین الکسی رزنیکوف در روز یکشنبه آستانه جنگ را تعیین می کند: «کیف پس از تخلیه تمام مناطق اشغال شده اوکراین توسط روسیه - در محدوده 10 آذر 1380 ( 1 دسامبر 1991 )حاضر به مذاکره است. گزینه دیگری برای اوکراین وجود ندارد.

یعنی برنامه‌های فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین، «آزادسازی» کامل تمام سرزمین‌های «اشغال‌شده» از جمله دونباس و کریمه است و نه چیزی کمتر! جالب اینجاست که رزنیکوف این سخنان را در واکنش به اظهارات سرگئی لاوروف ، وزیر امور خارجه روسیه مبنی بر اینکه مسکو مذاکره با اوکراین را رد نمی کند بیان داشت. اما تاخیر بیشتر در مذاکرات صلح توسط کیف، امکان دستیابی به توافق را پیچیده تر می کند.

به گفته دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین، کی‌یف در حال بررسی گزینه‌هایی برای پذیرش تسلیم روسیه و همچنین تقسیم آن به چند ایالت مناسب و کوچک  است! چنین سطحی از جنون و هیستری جنگی کار را برای دولت بایدن به شدت دشوار می کند تا نشانه های اولیه اعتدال و واقع گرایی را که در صحبت های آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده در جریان دیدارش از کی یف در جمعه گذشته نمایان شد را به عمل نزدیک سازد.

بلینکن در پاسخ به سوال یک خبرنگار که در مورد "ضدحمله" اوکراینی پرسیدند، محتاطانه واکنش نشان داد. او گفت: "بله، ما یک به روز رسانی جامع در مورد ضد حمله دریافت کردیم...  ما شاهد پیشرفت واضح و واقعی در زمین هستیم، به ویژه در منطقه اطراف خرسون، با این وجود بای اظهار نظر خیلی زود است.

پیش از این در کیف، بلینکن در جریان سخنرانی مشترک خود در رسانه‌ها به سخنان پرزیدنت زلنسکی که حمایت آمریکا را «ضمانتی برای امکان بازگرداندن سرزمین‌ها و سرزمین‌هایمان» می‌دانست ، پاسخی نداد .

ژنرال مارک میلی ، رئیس و روسای ستاد ارتش ایالات متحده نیز در اظهارات خود در روز شنبه در مصاحبه با رادیو عمومی ملی NPR به طور قابل توجهی در مورد ضد حمله اوکراین محتاط بود. ژنرال گفت باید دید در چند هفته آینده چه اتفاقی می افتد. ژنرال گفت: "این یک کار بسیار بسیار دشوار است که اوکراینی ها انجام می دهند."

در حالی که سازماندهی مجدد نیروها در منطقه خارکف به نیروهای روسی این امکان را می دهد که توجه خود را بر کنترل کامل بر قلمرو دونتسک متمرکز کنند، به این معنا نیست که فرماندهی نظامی به خارکف پشت کرده باشد.

وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که نیروهای هوافضا، نیروهای موشکی و توپخانه روسیه "به حملات با دقت بالا" به واحدهای اوکراینی و نیروهای ذخیره در منطقه خارکف ادامه دادند. نیروهای اوکراینی که قبلاً در مواضع مستحکمی در آن منطقه پر درخت قرار داشتند، اکنون پا به عرصه باز گذاشته و هدف حملات شدید هوایی، موشکی و توپخانه ای قرار گرفته اند.

وزارت دفاع روسیه روز شنبه اعلام کرد که تنها در سه روز گذشته بیش از 2000 جنگجوی اوکراینی در نزدیکی بالاکلیا و ایزیوم کشته شده اند. مطمئناً چند هزار سرباز دیگر نیز مجروح شده اند. با توجه به اینکه تخمین زده می شود که یک نیروی 15000 نفری اوکراینی در کل عملیات خارکف شرکت داشته باشد، این ضرر بسیار سنگینی به شمار وی رود. با گذشت زمان، کیف ممکن است دلایل کمی برای جشن گرفتن داشته باشد.

 

12 سپتامبر 2022
ام.ک.بهادراکوما دیپلمات برجسته سابق هند
برگردان و کوتاه سازی علی اصغر شهدی

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/67491کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور