درحال بارگذاری

گروه: اجتماعی / حوزه سلامت/ایران شناسه: ۵۳۹۵۲۶ تیر ۱۴۰۰ - ۳۵ : ۰۸ بازدید: ۱۴۱دیدگاه: ۰

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام:

خط تولید واکسن کوو ایران برکت به هیچ وجه مشکلی ندارد و شایعات کمبود مواد اولیه‌ کذب است

خط تولید واکسن کوو ایران برکت به هیچ وجه مشکلی ندارد و شایعات کمبود مواد اولیه‌ کذب است رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام گفت: هیچگونه مشکلی در خط تولید واکسن کوو ایران برکت نداشته‌ایم و هرگونه اختلال در خط تولید واکسن ایرانی را تکذیب می‌کنیم.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي «نيک رو»، محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام در پاسخ به مشکل خط تولید واکسن کوو ایران برکت گفت: چرا اصراری هست که بگوییم در خط تولید واکسن مشکل وجود دارد یا با کمبود مواد اولیه مواجه شدیم. ما قرار بود با دریافت مجوز تولید واکسن در فروردین یا اردیبهشت ماه، از خرداد ماه تولید آغاز کنیم، اما زمانی که مجوز را ندادند نمی‌توانیم واکسن را تولید و ذخیره کنیم. با این حال از زمان صدور مجوز تا کنون بیش از سه میلیون دز واکسن تولید کردیم و در دو روز آینده ۲۰۰ هزار دز دیگر تحویل وزارت بهداشت می‌دهیم. در آخر هفته نیز تقریبا ۷۰۰ هزار دز دیگر تحویل می‌دهیم.

او گفت: یک مطلبی در ذهن مردم شکل گرفته که ما چگونه می‌توانیم پنجاه میلیون دز واکسن تا آخر شهریور تحویل دهیم.ما قرار است سه خط تولید برای واکسن کوو برکت ایجاد کنیم. خط یک با ظرفیت یک میلیون دویست هزار دز راه اندازی شده و واکسن‌های تولیدی آن تحویل وزارت بهداشت داده می‌شود. خط دو هم با تلاش متخصصان راه اندازی شده و در مرحله تست است. خط تولید دوم در هفته اول مرداد ماه شروع به کار می‌کند و ظرفیت تولید دو میلیون دز در هفته را دارد. خط تولید سوم نیز در پایان مرداد راه اندازی می‌شود و می‌تواند به صورت هفتگی شش میلیون دز تولید می‌کند که اگر این واکسن‌های تولیدی سه خط تولید را باهم جمع کنیم تا آخر شهریور ماه بیش از ۵۰‌میلیون دز واکسن تولید می‌شود.

او درباره حواشی و کمبود مواد اولیه گفت: ما تا الان هیچ گونه مشکلی در خط تولید واکسن کوو برکت نداشته ایم و هر گونه اختلال در خط تولید واکسن ایرانی را تکذیب می‌کنیم. تمامی اخبار در کمبود مواد اولیه نیز کذب است و خداروشکر تمامی کار‌ها روی برنامه ریزی دقیق مانند ساعت در حال انجام است.

محمد مخبر درباره مقاله علمی و فرآیند تولید واکسن برکت گفت: یک تیم ۲۰ نفره از دانشمندان کشور در حال مستند کردن و تهیه مقاله‌های تولید واکسن هستند. مقاله اول درباره تست حیوانی واکسن کوو ایران برکت منتشر شده است. مقاله‌ی تست کارآزمایی بالینی فاز یک و دو نیز به زودی منتشر می‌شود. در نهایت نیز مقاله مربوط به کارآزمایی‌های بالینی فاز یک دو و سه ظرف سه ماه آینده آماده و در مجلات علمی بین المللی چاپ شود.

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/5395کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور