درحال بارگذاری

گروه: بین الملل / حوزه سیاست خارجی/ایران شناسه: ۴۴۲۲۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۴۱ : ۱۱ بازدید: ۱۷۴دیدگاه: ۰

در نشست وزیران خارجه جنبش عدم تعهد

ظریف: چند جانبه گرایی تنها پاسخ مناسب به بحران‌های شدید جهان است

ظریف: چند جانبه گرایی تنها پاسخ مناسب به بحران‌های شدید جهان است وزیر امور خارجه کشورمان گفت: چند جانبه‌گرایی دیگر گزینه‌ای محتاطانه تلقی نمی‌شود بلکه تنها پاسخ مناسب به بحران‌های شدید جهان محسوب می‌شود.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي «نيک رو»، محمدجواد ظریف در نشست میان دوره‌ای وزیران امور خارجه جنبش عدم تعهد که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: در موج خروشان چالش‌های جهانی که امروز با آن مواجه هستیم، نیاز به اقدامات جمعی بیشتر را در سطح بین‌المللی تقویت کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در واقع، چند جانبه‌گرایی دیگر گزینه‌ای محتاطانه تلقی نمی‌شود بلکه تنها پاسخ مناسب به بحران‌های شدید جهان محسوب می‌شود. تردیدی نیست که جنبش عدم تعهد - به عنوان یک سکوی بین‌الدولی برجسته می‌تواند فرصتی مناسب را به منظور ارتقا و تقویت مشارکت جهانی در برهه زمانی افزایش یکجانبه گرایی و حمایت‌گرایی در صحنه بین‌الملل فراهم نماید.

ظریف با بیان اینکه بیماری همه‌گیر کووید - ۱۹ بزرگ‌ترین آزمون همبستگی جهانی در نسل‌های بشر بوده‌است، اضافه کرد: این بیماری همه‌گیر به ما یادآوری کرده است که در واقع چقدر به هم وابسته هستیم و همکاری بین‌المللی برای سلامت جمعی، شکوفایی و امنیت ما چقدر سرونوشت ساز و مهم است. این بیماری همه‌گیر مانند سایر موارد، نیازمند پاسخ بین‌المللی هماهنگ قوی به گونه‌ای که بتواند به سرعت دسترسی به آزمایش‌ها، درمان و واکسن‌ها را گسترش دهد، ضمن این که شناسایی ایمن‌سازی گسترده باید به عنوان یک مصلحت عمومی که باید برای همگان، از جمله و چه بسی به ویژه برای کشور‌های در حال توسعه، در دسترس و مقرون به صرفه باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره و به طور مستمر تعهد به چند جانبه گرایی را به عنوان مبنای یک سیاست خارجی نیرومند به نمایش گذارده است، افزود: به همین ترتیب، ما همچنان به دفاع از دیدگاه امنیت مشترک، همکارانه و پایدار در غرب آسیا ادامه می‌دهیم. در این زمینه، ما در حال همکاری فعال با سازمان ملل متحد در کوشش‌های مربوط به استقرار صلح در یمن، سوریه و افغانستان هستیم. ما «کوشه صلح هرمز - امید» و همچنین «مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای» در خلیج فارس را به عنوان رویکرد‌های فراگیر برای همکاری و حل اختلاف پیشنهاد دادیم.

ظریف ابراز داشت: در سطح جهانی ما پای بندی مصممانه خود به گفت‌وگو و دیپلماسی را با مشارکت فعال در مجامع مختلف بین‌المللی برای پاسخگویی به شمار کثیری از چالش‌های بین‌المللی از جمله در مذاکرات چند ماهه اخیر برای احیا و جانی دوباره بخشیدن به برجام به نمایش گذاشته‌ایم. این عزم ما با وجود قصور نکبت بار اروپا در امر تحقق وعده‌های اقتصادی خویش به مردم ما پس از خروج غیرقانونی امریکا از برجام و بی میلی دولت جدید امریکا به کنار گذاردن سیاست شکست خورده «فشار حداکثری» ترامپ به منصه ظهور رسیده است.

وزیر امور خارجه اذعان کرد: چند جانبه‌گرایی تضعیف شده و اجرای آن از سوی یکجانبه‌گرایی و اقدامات قلدرمآبانه قدرت‌هایی خاص مورد تهدید قرار گرفت. ماجراجویی یکجانبه‌گرایانه افراطی ایالات متحده آمریکا مهم‌ترین چالشی است که تقریباً همه ما به شکلی با آن روبرو بوده‌ایم. این وضعیت همچنان حاکمیت قانون را در سطح بین‌المللی به ضعف می‌کشاند و صلح و ثبات را در سراسر جهان تهدید می‌کند. در حالی که برخی ملت‌ها با تروریسم اقتصادی و تجاوزات نظامی تهدید می‌شوند، دیگر ملت‌ها فشار ضربات ناشی از سیاست‌های حمایت گرایانه آمریکا را تحمل می‌کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: حمایت کورکورانه و لجام گسیخته از آپارتاید در فلسطین و انکار حقوق اساسی مردم فلسطین وضعیت ناپایدار منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) را وخیم‌تر می‌کند. شمار بسیار اندک کشور‌های عربی که خود را با این طرح‌ها و دیگر طرح‌های توطئه آمیز ایالات متحده همسو کرده‌اند نه تنها به مردم فلسطین خیانت می‌کنند بلکه صلح و امنیت در کل منطقه را بیشتر به خطر می‌اندازند.

ظریف در پایان تاکید کرد: برای دفاع از چند جانبه‌گرایی ضروری است هر گونه منفعت و مزیت متصور از توسل به اقدامات غیرقانونی یکجانبه مردود و ممنوع شود و هر گونه فشار مغایر با حقوق بین الملل و قطعنامه‌های شورای امنیت رد شود؛ و امروز بیش از هر زمان دیگری بر جنبش عدم تعهد تکلیف است که یک جبهه متحد برای رد یکجانبه گرایی و ارتقای چند جانبه گرایی به منظور مقابله دسته جمعی با کلیه چالش‌های پیچیده‌ای که امروز در مقابل جنبش قرار دارند، ایجاد نماید.

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/4422کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور