درحال بارگذاری

گروه: فرهنگ/ایران شناسه: ۴۲۰۱۲۱ تیر ۱۴۰۰ - ۵۷ : ۱۷ بازدید: ۱۰۵دیدگاه: ۰

41 درصد سؤالات کنکور 1400 دارای مشکل است

شناسایی 42 سؤال مشکل‌دار کنکور

 شناسایی 42 سؤال مشکل‌دار کنکور رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: در مجموع 42 سؤال کنکور سراسری 1400 دارای اشکال است یعنی 41 درصد سؤالات ارائه شده مشکل‌ دارد.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي «نيک رو» به نقل از فارس، حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در شبکه خبر درباره وضعیت سؤالات کنکور سراسری 1400، اظهار کرد: مطالبی که مطرح می‌کنم صرفا برای حل مسأله است چرا که از زحمایت آنها در برگزاری کار بسیار سنگین کنکور مطلع هستیم و مچکریم.

وی افزود: بعد از اینکه مطلع شدیم تعدادی از سؤالات دارای اشکال و نواقص است، بررسی کردیم و قبل از اینکه آمار، ارقام و تعداد سؤالات را بیان کنیم، طی نامه‌ای خدمت ریاست سازمان سنجش، مطالب را عرض کردیم و متذکر شدیم تعدادی از سؤالات دارای اشکال است.

ملکی اضافه کرد: چون پاسخ‌هایی که سازمان سنجش داد، نشان می‌داد که گویا باور نکرده‌اند و به اصطلاح اعتقاد ندارند به آنچه سازمان پژوهش به عنوان متولی کتاب‌های درسی بیان می‌کند، مجبور شدیم قدری صریح‌تر و عینی‌تر مطالب و نواقص را عرض کنیم.

وی توضیح داد: در سه گروه آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی، جمعا 105 سؤال به آزمون‌شوندگان ارائه شده است. در مجموع 10 سؤال خارج از کتاب درسی و از قسمت‌های حذف شده کتاب‌های درسی است که حدود 10 درصد سؤالات را تشکیل می‌دهد. 28 سؤال نیز عدم تطابق با اهداف آموزشی کتاب درسی است و حدود 27 درصد سؤالات را به خود اختصاص می‌دهد.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: یک سؤال اشتباه بود که حدود یک درصد را شامل می‌شود. سه سؤال نیز بدون گزینه پاسخ صحیح بود که 3 درصد را به خود اختصاص می‌دهد و جمعا 42 سؤال دارای اشکال است یعنی 41 درصد سؤالات ارائه شده مشکل‌ دارد.

وی تصریح کرد: طی ‌نامه‌ای البته نه با ذکر عدد، رقم و درصد، بلکه به طور کلی مطرح کردیم که سؤالات دارای اشکالات و نواقصی است، همچنین مورد اعتراض دانش‌آموزان و خانواده‌هاست و پیشنهاد کردیم که کارگروهی تشکیل شود و این موارد را عینی و مصداقی بررسی کنند ولی سازمان سنجش در پاسخ به نامه ما، مطرح کرد که موضع ما درست و دقیق نیست و اعلام کرد که سؤالات اشکال نداشته است؛ به همین دلیل مجبور به موضع‌گیری دوم شدیم تا مسأله حل شود.

ملکی ادامه داد: اگر این درصدهایی که عرض کردم بخواهند راستی آزمایی کنند و دقیقا بدانند وقتی می‌گوییم 42 سؤال دارای اشکال است، به چه معناست، لازم است کارگروهی تشکیل شود و کارشناسان سازمان پژوهش و کارشناسان سازمان سنجش در یک فضای صمیمی، علمی، عینی و کاربردی  بررسی کنند و به هر جمع‌بندی که رسیدند، همان را سازمان سنجش مبنای تصمیم‌گیری خود قرار دهد.

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/4201کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور