درحال بارگذاری

گروه: سیاست/ایران شناسه: ۴۰۸۹۱۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۲۸ : ۰۷ بازدید: ۲۷۳دیدگاه: ۰ با چنین شرایطی چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟ قوانینی که تصویب آنها برای رفع رانتخواری و فساد ضروری است قوانینی که تصویب آنها برای رفع رانتخواری و فساد ضروری است معمولا همه مدیران و مسئولین با ادعای داشتن تخصص و توانمندی، مسئولیت‌ها را بر عهده می‌گیرند.

پايگاه خبري تحليلي «نيک رو»، معمولا همه مدیران و مسئولین با ادعای داشتن تخصص و توانمندی، مسئولیت‌ها را بر عهده می‌گیرند و یا برای مسئولیت‌هایی مانند نمایندگی مردم در مجلس یا شوراهای اسلامی شهر و روستا کاندیدا می‌شوند و می‌گویند هدفی جز خدمت به ملت و مملکت و جلب رضایت الهی ندارند.

قطعا بسیاری از آنها واقعا هدفی به جز خدمت ندارند، اگرچه ممکن است در میانه کار برخی از آنها دچار خطا و لغزش شوند.

با این حال اگر قرار باشد که اصول و ارزش‌های اسلامی رعایت و همچنین صداقت افراد در این رابطه مورد سنجش واقعی قرار گیرد، سیستم قانونگذاری باید در مورد مدیران و مسئولین دولتی ضوابط خاصی مانند آنچه در ذیل مورد اشاره قرار گرفته را تدوین و به تصویب برساند.

به عبارت دیگر، یک کارگزار نظام اسلامی اگر واقعا برای رضای خدا و در جهت خدمت به ملت و مملکت وارد میدان می شود، برای درک درست خواسته های مردم، نباید در شرایط مادی و رفاهی بهتر از حد متوسط جامعه باشد و لذا باید به این قوانین تن بدهد، همانگونه که معصومین (ع) و در امتداد راه آنها، شخصیت‌های بزرگواری مانند امامین انقلاب و سایر علما و شهدا به آن عمل کردند.

1- حقوق هیچ مدیر و مسئولی نباید بالاتر از حد متوسط سایر کارمندان دولت باشد.

2- ارائه هرگونه هدیه و سوغاتی به مدیران از سوی اشخاص، اعم از حقیقی یا حقوق و دولتی یا خصوصی مطلقا ممنوع است.

3- مدیران و مسئولین ایرانی نمی‌توانند هدایایی که در سفرهای خارجی به آنها اعطا می‌شود را به نفع خود تملک نمایند و باید پس از بازگشت هدایای دریافتی را به مراجعی که در قانون مشخص شده تحویل نمایند.

4- دریافت هرگونه حق الزحمه، سهم شراکت و.... از طرف‌های داخلی و خارجی قراردادها و یا مجوزها، برای تمامی مدیران و کارکنان مطلقا ممنوع است.

5‌- مدیران نه تنها نمی‌توانند همزمان مشاغل متعددی (اعم از رسمی یا غیررسمی و دولتی یا غیردولتی) را برعهده بگیرند، بلکه مجاز به عضویت در هیئت مدیره شرکت‌های مختلف نیز نخواهند بود.

6- مدیران و مسئولین عالی‌رتبه کشور از سطح مدیر کل به بالا در سفرهای خارجی مجاز به دریافت حق مأموریت نیستند.

7- هیچ یک از مسئولین و کارکنان دولت مجاز نیستند که در سفرهای داخلی و خارجی خانواده خود را به همراه ببرند، مگر در سفرهای بلند مدت (بیش از یکماه) و با مجوز مسئول دو ره بالاتر.

8- پرداخت هرگونه تسهیلات اختصاصی و خارج از ضابطه نظیر وام خارج از نوبت و یا با بهره متفاوت، اعطای خدمات و تسهیلات ویژه و خارج از نوبت و بیش از میزان متداول برای مدیران و مسئولین دستگاه‌ها ممنوع است.

9َ- واگذاری خانه سازمانی به مدیران و مسئولینی که در محل خدمت، خود یا همسر آنها دارای خانه شخصی هستند، مطلقا ممنوع است، مگر به لحاظ مسائل امنیتی و با تصویب مسئول دو ره بالاتر.

10- اعطای امتیاز خارج از ضابطه برای خرید مسکن و یا حواله خودرو یارانه‌ای یا با تخفیف ویژه و یا خارج از نوبت و یا سایر امکانات و تجهیزات مشابه آن برای مدیران دولتی ممنوع است.

11- هیچ یک از مدیران نمی توانند تا 5 سال پس از بازنشستگی برای استخدام اعضای درجه یک خانواده خود در دستگاهی که مسئولیت آن را برعهده داشتند، اقدام نمایند.

12- هیچ یک از مدیران دستگاه نمی‌توانند برای اجرای پروژه ها و تأمین نیازهای دستگاه مربوطه با بستگان درجه یک خود وارد معامله شوند و یا مجوز خاص و خارج از ضابطه‌ای را برای آنها صادر نمایند.

13- چنانچه مشخص شود هر یک از موارد فوق با تبانی مدیران یک یا چند دستگاه مختلف به وقوع پیوسته است ضمن برخورد قضایی، حداقل دو برابر تمام جرایم و هزینه‌ها از اموال آنها و اعضای درجه یک آنها به نفع دولت ضبط خواهد شد.

پیشنهاد می شود که دستگاه‌های قانونگذار برای رفع زمینه‌های بروز فساد، ضمن تسریع در تصویب و اجرای «قانون جلوگیری از تعارض منافع» یا «قانون شفاف‌سازی» و همچنین «قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران»، چنین قوانینی را نیز تصویب و ابلاغ نمایند تا مشخص شود با چنین شرایطی واقعاً چند نفر حاضر می‌شوند مسئولیت‌هایی مانند؛ نمایندگی مردم در مجلس و سایر مسئولیتهای کلان کشور را بر عهده بگیرند.

 

احمد رضا هدایتی

 

احمد رضا هدایتی
کارشناس ارشد مدیریت

اشتراک گذاری:
 • لینک کوتاه: https://www.nikru.ir/p/40891کپی شد

 • دیدگاه های ارسال شده شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زیان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پربازدیدترین ها
  • شبکه های اجتماعی
  • بازار
  • آخرین اخبار
  سایت تجاریایران تک دکور